E mërkurë, 28 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Largime të reja nga ambasada ruse në Tiranë

Më të lexuarat

Humb betejën me virusin specialistja e Shëndetit Publik në Tiranë

Pandemia çdo ditë e më shumë po shkakton humbje jete, dhe një numër të lartë të infektuarish. Humbje jete ka patur po kështu edhe nga...

Kodi Zgjedhor/ Venecia i kthen përgjigje Metës: Do e shqyrtojmë në dhjetor

Presidenti i Komisionit të Venecias, i ka dërguar një letër Presidentit Ilir Meta, lidhur me kërkesën e këtij të fundit për të dhënë një...

“Nuk debatoj me burra me zë të hollë”/Shpërthen Murrizi: Rruaj vetullat Vehap

Një situatë tallëse dhe aspak serioze është krijuar mbrëmjen e djeshme në “Open”. Shpeshherë situata ka dalë jashtë kontrollit, nga gjuha aspak etike e...

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Të rinjtë përplasen me policinë, çfarë ndodhi mbrëmë në Tiranë (VIDEO)

Mbrëmjen e djeshme në Tiranë ka ndodhur një përplasje mes efektivëve të policisë, dhe tre të rinjve. "Ora News" ka publikuar pamjet e efektivëve të...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Murrizi: Kam dashur ta vras Rexhep Meidanin, me Fatos Nanon na ndante plumbi

Mbrëmjen e djeshme, teksa ka qenë i ftuar në emisionin “Open”, deputeti Myslim Murrizi është shprehur se kur ka qenë president Rexhep Meidani, ka...

Mbi 30 milionë kinezë banojnë ende në shpella, ja cila është arsyeja

Rreth 30 milion kinezë jetojnë ende në shpella. Dhe mbi 100 milionë të tjerë banojnë në shtëpi me një ose më shumë mure të...

Video/ Ekzekutohet me raketë ministri i Mbrojtjes në Armeni

Përshkallëzohet lufta mes Armenisë dhe Azerbajxhanit. Mediat botërore raportojnë se është ekzekutuar me raketë ministri i Mbrojtjes i rajonit separatist armen të Artsakh. Siç shihet dhe...

Rekord i zi: Në 24 orë, 7 viktima nga koronavirusi në vend

Shqipëria ka regjistruar një rekord të zi në lidhje me viktimat e shkaktuara nga Covid-19. Në 24 orët e fundit, 7 persona nuk e kanë...

Nga Prof. Kristo Muzaka/NATO dhe BE priten të miratojnë sanksione shtesë për Rusinë dhe ky lajm ka alarmuar Moskën dhe ka vënë në gatishmëri të gjitha përfaqësitë diplomatike ruse nëpër botë. MEPJ shqiptare ka hartuar një listë të plotë me diplomatë rus në Tiranë të cilët më sa duket do të kërkohen të largohen.

Në fokus janë atashetë ekonomik dhe kulturor të cilët prej javësh janë në qendër të vëmendjes së opinionin publik shqiptar e të huaj, për momentin nga ambasada ruse nuk ka patur asnjë reagim përveç faktit të heqjes së vizave për shtetasit rus. Kjo situatë e krijuar ka shtuar shqetësimet e ambasadës ruse në Tiranë e cila ka reaguar me deklarata të parapërgatitura se Rusia do të reagojë nëse vazhdon dëbimi i agjentëve rus të atashuar në Tiranë.

Moska prej disa javësh po kryente zëvendësimet e diplomatëve të larguar dhe dëbimet e reja nuk priteshin të ndodhnin. Burime të pakonfirmuara afër Moskës kanë deklaruar se ambasadat ruse në Tiranë, Maqedoni e Mal të Zi pritet të shkurtohen në numër dhe se zëvendësimet e të dëbuarve do të kryhen brenda muajit prill.

Lexo edhe :   Vetëvritet e reja në Tiranë, procedohen 4 persona

Këto lëvizje diplomatike tregojnë se Moska po përballet me fuqitë e mëdha dhe se dëbimi i diplomatëve të tjerë do ta përkeqësojnë situatën gjeopolitike në Ballkan. Ambasada ruse në Tiranë duket se po përballet me shpalljen non grata të diplomatëve undercover dhe Kremlini për momentin po pret së cilët nga diplomatët e saj do të dëbohen para se të emërojë zëvendësuesit e të larguarve./Faktor.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Champions/ Reali shpëton në fund, Liverpuli dhe Siti nuk falin

Plot 20 gola të shënuara në 6 sfidat e mbrëmjes së sotme të Champions League. Reali i Madridit i ka shpëtuar humbjes turpëruese ndaj Mynshenglabahut,...

Shefi i anti-terrorit: Kemi identifikuar dhe 4 familje për t’i kthyer nga Siria

Shefi i antiterrorit Gledis Nano, i cili ka qenë i përfshirë në misionin e rikthimit të qytetarëve shqiptarë nga kampi Al- Hawl ka treguar...

Shqiptarët në Siri, gazetari: Përmendja e Eva Dumanit rrezikon jetën e saj

Gazetari Taulant Kopliku në një lidhje me skype në 'Open' tha se çdo emër që përmendet në emisione apo media vë në rrezik jetën...

Tragjedi në kanalin e La Manche/ Fundoset varka me emigrantë

Katër persona, ku mes tyre edhe dy fëmijë kanë humbur jetën në një tragjedi në kanalin detar mes Francës dhe Britanisë. Varka me emigrant i...

Ish-Drejtoresha e Tatimeve, tregon aferën e kompanive me uzinën e Ballshit

Uzina e përpunimit të naftës në Ballsh është e mbyllur prej dy vitesh dhe punonjësit nuk kanë marrë pagat e prapambetura. Ata janë futur në...