E hënë, 13 Korrik, 2020
22 C
Tirana

LAJMI I FUNDIT/ Vendoset emri i Stadiumit Kombëtar

Më të lexuarat

“Air Albania Stadium” ky është emri që do të mbajë impianti më i madh sportiv në vendin tonë. Pas disa fazash garimesh, kompania ajrore është përzgjedhur si fituesja për të drejtat e emrit për stadiumin kombëtar. Kontrata që do të nënshkruhet do të jetë 5 vjeçare dhe vlera e ofertuar është 650 mijë euro në vit.

Në garë për emrin ka qenë kompani të tjera të mëdha si Vodafone, Sigal dhe Bolvoil. Përzgjedhja e “Air Albania” është bërë në bazë të ofertimit më të mirë financiar, mësohet nga “Qendra Sportive Kuqezi”, shoqata që administron stadiumin.

Kontrata është lajmëruar që do të firmoset ditën e hënë. Kjo është hera e parë që një stadium në Shqipëri merr një emër komercial. Përpos debateve dhe traditës me emra të fiksuara, mënyra e propozuar është një format bashkëkohor dhe ka rezultuar si mënyra më e mirë për menaxhimin e impianteve të këtyre përmasave, të cilat kanë një kosto shumë të lartë mirëmbatje.

Praktika të tilla financiare janë aplikuar dhe në shumë vende të botës. Në Evropë, në Bundesligë 80% e stadiumeve kanë emra komercialë, në Premier League janë 30% e impianteve me emra të tillë. Në Serie A 10% dhe Ligue 1 dhe 5% në La Ligan e Spanjës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Je shërbëtor i paguar, je letyrë”, degjeneron në ofendime debati në studion televizive

Listat e hapura ishte tema e diskutuar mbrëmjen e sotme në emisionin "Open" në Top Channel, ndërsa të pranishmit në studio kanë shpërthyer deri...

“Kosova rrezikon të dëmtohet rëndë”, Haradinaj jep paralajmërimin e fortë

Ish-kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, ka dhënë vlerësimin e tij në lidhje me intervistimin në Hagë të Hashim Thaçit, pas aktakuzës për krime lufte. Në...

Murrizi paralajmëron zhvillime të reja

Deputeti Myslim Murrizi e cilëson “ulërimë false” deklaratën e përbashkët të opozitës së bashkuar, kundër lëvizjes së kryeministrit Rama, në favor të listave të...

Kush është shqiptari që refuzoi dy herë postin e mbretit të Shqipërisë

Nga: Hasan Bello Kush ishte Xhelal Pashe Bushati? Njeriu qe dy here refuzoi fronin e Shqipërisë. Pinjolli i fundit i dinastisë shkodrane. Dhenderri i sulltan...

Jonida nxjerr foton e embël me Romeon: Dua gjithçka që kam (FOTO)

U bë një kohë e gjatë që përflitet romanca e Jonida Maliqit me Romeo Veshaj. Tashmë ata nuk e fshehin më dashurinë, madje edhe...