E shtunë, 28 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

“Lajme premtuese për mbrojtjen e Vjosës”, Di Caprio përmend Ramën

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

Një vit më parë, aktori i njohur Leonardo Di Caprio iu bashkua fushatës dhe apelit për mbrojtjen e lumit Vjosa në Shqipëri, duke postuar në faqen e tij në Instagram një shkrim të Associated Press. Në tetor të vitit 2019, fituesi i çmimit Oscar shprehej kundër vendimit për të ndërtuar hidrocentrale në Vjosë, që është edhe një nga lumenjtë e ‘egër’ në Evropë.

Di Caprio ka shpërndarë videon dhe tekstin e Associated Press në profilin e tij në Instagram ku flitet për veçantinë e lumit shqiptar. Por ai nuk e ka lënë me kaq. Aktori mjaft i dashur për publikun shqiptar, ka reaguar sërish dhe ka postuar një foto të lumit Vjosa në profilin e tij në rrjetin social.

Fotoja me mesazhin “Vjosa, jo diga” shoqërohet më një shkrim të gjatë. Sipas aktorit, lajme të mira vijnë nga Shqipëria për mbrojtjen e Vjosës.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leonardo DiCaprio (@leonardodicaprio)

Në një postim në rrjetet sociale, ai ka përcjellë deklaratën e bërë nga kryeministri Edi Rama për refuzimin e projektit të Kalivaçit, dhe vendimin që zona të jetë park kombëtar.

“Lajme shumë premtuese vijnë nga Shqipëria. Vjosa, një nga lumenjtë e fundit të egër të Evropës mund të shpëtohet nga zhvillimi i hidrocentraleve. Më 25 Shtator, Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama njoftoi se projekti i Kalivaçit u refuzua, dhe se zona do të bëhet park kombëtar.

Lexo edhe :   Tërmeti i 26 nëntorit, një vit më pas

Parku Kombëtar i Lumit Vjosa do të ishte vendi më i madh në Evropë, për ruajtjen e lumenjve, duke mbuluar qindra kilometra lumenj dhe përrenj, e duke mbrojtur njëkohësisht qindra mijëra specie në rrezik.

Kjo do të ishte një arritje e madhe për Shqipërinë, dhe pjesën tjetër të Evropës dhe parku mund të kthehet në model për Strategjinë e Biodiversitetit brenda kornizës së Marrëveshjes së Gjelbër”, shkruan ndër të tjera aktori amerikan.

Lexo edhe :   Një vit nga tërmeti, Rama bën bilancin e rindërtimit

Lumi Vjosë konsiderohet si një nga lumenjtë e fundit të Evropës që nuk është shfrytëzuar për nxjerrjen e burimeve energjetike, dhe ndërtimi i hidrocentraleve në të do të prishte florën dhe faunën e zonës. Në shtator, Rama paralajmëroi refuzimin e lejeve mjedisore të HEC-eve në lumin Vjosë, duke thënë se qeveria shpalli Park Kombëtar pjesën e Vjosës së Sipërme.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...