E shtunë, 21 Nëntor, 2020
5 C
Tirana

Lajm i mirë nga Gjermania: Rritja e rasteve me Covid duket se po ngadalësohet

Më të lexuarat

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Rritja e rasteve me coronavirus në Gjermani duket se po ngadalësohet, tha të enjten qendra e kontrollit të sëmundjes së vendit.

Shifra kryesore e “riprodhimit” ka rënë nën 1 në 0.89, sipas Institutit Robert Koch (RKI) me qendër në Berlin.

Kjo do të thotë që 100 njerëz po infektojnë 89 të tjerë: një shenjë që infeksionet e reja po bien.

“Kurba është duke u rrafshuar”, ka thënë kreu i RKI, Lothar Wieler, duke treguar “ne nuk jemi të pashpresë kundër këtij virusi”.

Ai shtoi se kufizime të tilla si distancimi shoqëror dhe mbajtja e maskave mund të ndihmojnë në ndalimin e “marshimit” të COVID-19.

“Ne duhet të parandalojmë që situata të përkeqësohet”, ka shtuar Wieler, duke theksuar se qëllimi i Gjermanisë është të ulë numrat e infeksioneve në një nivel që sistemi i kujdesit shëndetësor mund të përballojë.

Cila është situata aktuale në Gjermani?

Lexo edhe :   Në Kosovë 11 viktima dhe 720 raste të reja me Covid-19

Gjermania raportoi 21,866 infeksione të reja gjatë 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të RKI të lëshuara të enjten.

Numri i përgjithshëm i rasteve tani qëndron në 727,553 me një numër të vdekurish prej 11,982.

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar se vetëm kur 60 deri në 70% e popullsisë ka arritur imunitetin mund të konsiderohet se COVID-19 është “kapërcyer pak a shumë”.

Më parë këtë muaj, qeveria gjermane vendosi masa të reja bllokimi për të ngadalësuar përhapjen e virusit.

Ministrat urdhëruan mbylljen e restoranteve, bareve dhe qendrave kulturore. Shkollat dhe kopshtet qëndrojnë të hapura./DW/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mediat serbe: Më 26 dhe 27 nëntor, Kosovës mund t’i liberalizohen vizat

“Delegacionet teknike kosovaro-franceze më 26 dhe 27 nëntor për liberalizimin e vizave”, është shkrimi i sapo publikuar nga mediat serbe. Një takim virtual i delegacioneve...

Publikimi i fotove brenda morgut, IML: Inskenim dashakeqës i mediave

Instituti i Mjekësisë Ligjore, ka reaguar në lidhje me fotot e publikuara nga brenda Morgut të Tiranës. IML shprehet e indinjuar me atë që ajo...

Si funksionon Liga e Kombeve dhe lidhja që ka me Botërorin 2022

Liga e Kombeve është kompeticioni më i ri i UEFA-s, e themeluar në shtator të vitit 2018. Në përfundim të edicionit të parë, fituese...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

Shpërthen Erion Braçe: Lulzim Basha, një mutacion i së keqes Sali Berisha

Zv.kryeministri, Erion Braçe ka komentuar akuzat e kryedemokratit Lulzim Basha lidhur me fshehjen e numrit të viktimave nga Covid-19. Sipas Braçes, Basha problemin e ka...