E premte, 26 Shkurt, 2021
19 C
Tirana

Lajm i fundit/ Shkojnë në Presidencë emrat e dy ministrave të rinj

Pas njoftimit të një dite më parë nga ana e kryeministrit Rama, bëhet me dije se kanë mbërritur në Presidencë emrat e dy ministrave, Çuçi dhe Ekonomi.

Mëngjesin e sotëm, kanë mbërritur në Institucionin e Presidentit të Republikës emrat e dy ministrave të rinj, me propozim të kryeministrit Rama, të cilët kërkojnë miratimin e Kreut të Shtetit për të marrë detyrën.

Pak çaste më parë, deputetja e Partisë Socialiste, njëkohësisht e propozuara për ministre të Bujqësisë, Milva Ekonomi, e ka konsideruar një përgjegjësi shumë të madhe emërimin në këtë post. Në fjalën e saj të parë pas këtij propozimi, Ekonomi tha se tashmë është në dorë të presidentit për dekretimin e saj.

Kryeministri Edi Rama zbuloi dje pas gjashtë ditësh pritje, emrin e ri të ministrit të Brendshëm, Bledi Çuçin. Gjithashtu Milva Ikonomi do të zërë vendin e Çuçit, duke u emëruar ministre e Bujqësisë.

Rama i quan Çuçin dhe Ikonomin “dy bashkëpunëtorë të përkushtuar në çdo detyrë që kanë kryer këto vite, me integritet, profesionalizëm dhe kulturë qytetare e politike të padyshimtë”.

Sandër Lleshaj dorëzoi dorëheqjen pas tre ditësh protesta të dhunshme, pas vrasjes së 25-vjeçarit Klodian Rasha nga një polic në detyrë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...