E shtunë, 26 Shtator, 2020
17 C
Tirana

Ky aplikacion është sa argëtues, aq edhe i rrezikshëm

Më të lexuarat

U ekzekutua nga RENEA/ Çfarë u gjet brenda shtëpisë së të moshuarit në Elbasan

RENEA ka ekzekutuar sot Lefter Zhidrun, pas më shumë se 5 orësh rezistencë nga 71-vjeçari në banesën e tij. RENEA u fut nga tarraca e...

RENEA/ Kush e jep urdhrin e ekzekutimit? Eksperti tregon hapat që ndiqen

Një nga efektivët e RENEA ka treguar se si funksionon reparti RENEA në një situatë të ngjashme me ngjarjen e djeshme dhe kush janë...

Debati: Sa duhet të zgjasë karantina për të sëmurët me Covid-19?

Pas një vere relativisht të qetë, të paktën në Evropë, rastet e reja me koronavirus nisën të shtohen nga pak kudo. Për shembull në...

Bilanci/ Bie ndjeshëm numri i rasteve të reja në vend

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar viktima nga koronavirusi në vend. Fatkeqësisht e kanë humbur betejën me...

“Kemi një specialist të ri që ka dalë në qarkullim”, Artan Hoxha zbardh detajet e forta të atentatit ndaj Preng Gjinit

Pak ditë më parë, 51-vjeçari Preng Gjini të cilit iu hodh makina në erë në Tiranë, nuk dha të dhëna të vlefshme për hetimin...

Prej 17 muajsh në kërkim, gjendet trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar në Greqi

Pas 17 muajsh kërkimi, është gjetur në Greqi trupi i pajetë i 36-vjeçarit shqiptar, Laert Beqaj. Ky i fundit humbi gjurmët mesnatën e 9...

“I kishte ardhur dita e perëndisë!”, ja çfarë thotë djali i madh i 71-vjeçarit që u ekzekutua në Elbasan (VIDEO)

71-vjeçari që u ekzekutua në përplasjen me forcat RENEA, ishte divorcuar dy herë më parë. Djali i Lefter Zhidrus ka thënë në një prononcim...

Ju atje “lart”, merreni videon e këtij burri që qan dhe shikojeni natë e ditë (VIDEO)

Nga: Mentor Kikia Ky burrë është një fermer në Korçë, i cili në janar i preu mollët që kishte mbjellë, sepse nuk e shiste dot...

“Pse i ndihmon kaq shumë njerëzit?”/ Rrëfimi prekës i Cunmulajt: Dua t’i ngjaj mamit sa thoi i gishtit të këmbës

Modelja e njohur, Emina Cunmulaj ishte ftuar sot në emisionin “Historia ime” në Tv Klan, teksa ka bërë një rrëfim si asnjë herë më...

Detaje tronditëse nga masakra në Elbasan/ Lefter Zhidru kishte lidhje me bandat në Elbasan, Vlorë dhe Sarandë

Grupi hetimor po kryen veprimet e fundit të këqyrjes së vendit të ngjarjes, pas masakrës në Elbasan. Në banesën e 71-vjeçarit Lefter Xhidru, janë...

Në korrik të një viti më parë, aplikacioni FaceApp fitoi shumë popullitet në rrjete sociale.

Siç mund t’ju kujtohet, aplikacioni shndërronte fotot duke krijuar pamje të njerëzve pas shumë vitesh. Pas bujës së një viti më parë, FaceApp u rikthye sërish në qendër të vëmendjes, këtë herë duke shndërruar portretet nga një seks në tjetrin, pra nga mashkull në femër dhe anasjelltas.

Në të tilla raste të ngjashme, askush nuk ju jep diçka falas.

Pra, çfarë fshihet pas aplikacionit rus?

Si shumë aplikacione të tjera, FaceApp lidhet me Facebook dhe platforma të ngjashme dhe të dhënat tuaja mund t’u jepen kompanive të reklamave ose autoriteteve të ndryshme për përdorim, ndonëse pronari i FaceApp, Yaroslav Goncharov, u shpreh se aplikacioni nuk i shpërndan të dhënat tek autoritetet ruse.

Po kështu, nuk është çudi që dikush të mendojë se një aplikacion që mbledh të dhënat e njerëzve mund t’i ruajë ato për projekte të tjera, si për shembull njohja e fytyrës. Sipas Goncharov, aplikacioni i përdor të dhënat vetëm për të treguar sa funksional është editimi, për asnjë arsye më tepër. Si ta besojmë këtë?! Ndërkohë shtoi se FaceApp i fshin fotot nga serveri për 24 deri në 48 orë.

Në pamje të parë, FaceApp duket shumë korrekt në ruajtjen e privatësisë së përdoruesve, mirëpo shumë detaje misterioze mund të qëndrojnë pas tij.

Washington Post thotë se të dhënat tuaja nuk fshihen, ndonëse mund ta fshini aplikacionin nga telefoni. Goncharov tha se “njerëzit mund të bëjnë kërkesë që të fshihen të gjitha të dhënat nga serverët e FaceApp, por procesi është i ndërlikuar”.

FaceApp mund të mos jetë i rrezikshëm, por nuk përjashtohet si mundësi.

Në një intervistë për “Wake Up” në Top Channel, Tomi Kallanxhi, ekspert i IT, u shpreh se “asgjë nuk është falas” dhe theksoi se të tilla aplikacione shfrytëzojnë të dhënat për një mori qëllimesh. /anabelmagazine.com

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Ajo që ndjen dhe ajo që ëndërron Berisha

Nga Mero Baze Sali Berisha ka një ndjenjë dhe një ëndërr për këto zgjedhje. Ndjenja është se Edi Rama do t’i vjedhë zgjedhjet, kurse ëndrra...

Biznesi me shëndetin: Ja sa fitojnë kompanitë e prodhimit të ilaçeve

Të gjithë mezi po presin daljen e vaksinës së duhur kundër Covid-19. Por pandemia ka nxitur edhe akuza ndaj industrisë farmaceutike, se ajo është...

Në ndjekje të Talo Çelës, dështon një tjetër operacion i policisë

Dështon një tjetër operacion për kapjen e Talo Çelës, i kërkuar për grabitjen e Rinasit. Bëhet me dije se FNSH ka kryer një aksion mëngjesin...

VIDEO/ Përmbytje me verë të kuqe, momenti kur shpërthen depozita prej 50.000 litrash

Një depozitë prej 50 mijë litrash me verë të kuqe ka shpërthyer sot në një karantinë në Spanjë, duke e kthyer vendin përreth në...

Apeli i Yuri Kim për 5 qershorin, Rama: Për ambasadorët flas kur jam me ta

Pas përfundimit të mbledhjes me drejtorët e qarkut në Vlorë, Edi Rama komentoi deklaratën e ambasadores së SHBA-së, Yuri Kim. Kjo e fundit i rikujtoi...