E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Kuvendi zgjedh kryetaren e ILDKPKI-së, do hetojë pasuritë e politikanëve

Kuvendi ka votuar sot Evgjeni Basharin si kryetare të ILDKPKI. Në garën përballë Helena Papës, Bashari arriti të siguronte 100 vota, që e nxorën fituese të kësaj garë. Ajo do të jetë në krye të këtij institucioni, ku do të hetojë pasuritë e politikanëve dhe zyrtarëve të lartë për të paktën 7 vitet e ardhshme. Evgjeni Bashari më herët ka mbajtur postin e sekretares së përgjithshme e ILDKPKI-së.

Bashari është diplomuar në vitin 2007 në Master i Ligjeve në të Drejtën Ndërkombëtare të Biznesit. Ajo ka punuar nga viti 2007 deri në vitin 2015 në Gjykatën e Lartë të Republikës së Shqipërisë, fillimisht në Departamentin e Kërkimit dhe Punëve të Jashtme dhe për tre vitet e fundit si Asistente Ligjore. Nga viti 2015 ajo ka punuar si këshilltare në Kabinetin e Inspektorit të Përgjithshëm, Inspektoratin e Lartë të Deklarimit dhe Kontrollit të Pasurive dhe Konfliktit të Interesave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I dogjën makinën, ja kush ishte ‘shënjestra’

Një automjet tip "BMW X5" u përfshi nga flakët mëngjesin e sotëm në lagjen 15 në Durrës, duke u djegur plotësisht në pjesën e...

Rama i sigurtë për fitoren, bën bilancin para zgjedhjeve

Në një konferencë për mediat, kryeministri Rama u ndal tek përmbytjet në vend, duke thënë që jemi përmisuar në krahasim me vitet e kaluara....

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...