E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Kuvendi miraton raportin për shkarkimin e presidentit Meta

Kuvendi miratoi në mesditë, Raportin e Komisionit për Metën. Me 104 vota pro, 7 kundër, 2 abstenim dhe 1 e pavlefshme është votuar raporti i Komisionit Hetimor për shkarkimin e presidentit, ndërsa pritet votimi përfundimtar.

Në rast shkarkimi nga ana e Kuvendit, çështja do të zhvendoset te Gjykata Kushtetuese, e cila do të vendosë përfundimisht për fatin e presidentit Meta.

Seanca përmbyll sot një muaj hetim mes institucioneve për shkeljet e presidentit gjatë fushatës.

Nëse Kuvendi e shkarkon Metën, ky është precedenti i parë për Gjykatën Kushtetuese, e cila duhet të konfirmojnë ose rrëzojë vendimin e Parlamentit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Reagimi/ Prokurori Martini: “Po punohej në mënyrë të kamufluar kundër meje”

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...

Uells-Zvicër/ Pjesa e parë pa gola, portierët vendimtarë me pritjet e tyre

Ka përfunduar me rrjeta të paprekura, pjesa e parë e ndjeshjes midis Zvicrës dhe Uellsit. Një 45 minutësh ku spektakël dhuruan portierët e skuadrave...

Vrasja e 20-vjeçares në Greqi, zbulohet makina me të cilën janë larguar autorët

Zbardhen detaje të reja në lidhje me vrasjen e 20-vjeçare britanike Caroline, e ndodhur pak javë më parë në Greqi. Në emisionin e gazetarit grek...

Fati i kryetarit të PD-së, 3 kandidatët që do të sfidojnë Lulzim Bashën

Nga: Marsela Sinani Lulzim Basha 47 vjeç, Fatbardh Kadilli 55 vjeç, Edith Harxhi 48 vjeçe dhe Agron Shehaj 44 vjeç, aderojnë në të njëjtën parti,...

Salianji: Gruevski si Rama mori mandat të tretë, por ra brenda një viti

Deputeti i zgjedhur i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka bërë një paralelizëm të situatës aktuale politike në Shqipëri, të asaj para disa viteve në...