E diel, 2 Gusht, 2020
37 C
Tirana

Kuvendi mbetet pa opozitën! Murrizi merr deputetët dhe largohet

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Pandemia/ Rëndohet gjendja shëndetësore e deputetit shqiptar, dërgohet me urgjencë në Turqi

Deputeti Enver Roshi është dërguar mbrëmë me urgjencë drejt Turqisë. Ai ka shfaqur probleme me mushkëritë, dhe për këtë arsye është nisur në Turqi. Numri...

Lubonja: Shqipëria po shkon drejt vendosjes së regjimit autoritar

Analisti Fatos Lubonja, për revistën e njohur franceze “Le Courrier Des Balkans” u shpreh se Shqipëria po ecën në drejtimin e gabuar, drejt regjimit...

Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Zemra e nënës së kryeministrit Edi Rama pushoi së rrahuri mëngjesin e sotëm. Lajmin e trishtë e dha vetë kreu i qeverisë, përmes një...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

‘Bir komunisti’/ Rama i përgjigjet Metës: Të të vijë turp, ti do harrohesh kurse ai jo

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas deklaratës së presidentit Meta, i cili tha se kryeministri është mburrur se është djali i komunistit që vari...

Ndërron jetë nëna e Edi Ramës, kryeministri bën dedikimin prekës

Ka ndërruar jetë në moshën 82-vjeçare e ëma e kryeministrit Edi Rama, Aneta Rama. Lajmi është dhënë në rrjetet sociale nga kryeministri, i cili...

Me mijëra persona marshojnë të revoltuar në Gjermani, arsyeja e protestës

Me mijëra vetë marshuan në Berlin të shtunën për të protestuar kundër masave të vendosura në Gjermani për të frenuar pandeminë e koronavirusit, duke...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Pas më shumë se 4 orë e 30 minutash, deputetët e opozitës parlamentare kanë braktisur sërish seancën plenare para përfundimit të saj. Kreu i grupit parlamentar demokrat, Myslim Murrizi, i ka kërkuar kolegëve të tij të lënë sallën, duke deklaruar se nuk do të bëhen pjesën e pazareve të kreut të grupit Parlamentar Socialist, Taulant Balla.

Murrizi tha më tej se nëse mazhoranca ka hapur ankandin për të joshur, intimiduar apo kërcënuar deputetët, atëherë duhet t’i harrojë 84 votat për marrëveshjen e Reformës Zgjedhore.

“Balla dëgjova me vëmendje gjatë fjalës suaj, sikletin që keni sepse doni të tregoheni burra të mirë me të gjithë. Kësaj i përgjigjet kënga e Artjola Toskës “Mirë me vjehrrën, mirë me burrin”. Ju bëni marrëveshje me të gjithë.

Po të shkojmë në referendum të pyesim qytetarët shqiptarë. Ju votoni çfarë ju jep urdhër roja i gardhit. Kemi kërkuar që të ketë prag zgjedhor që asnjë të mos hypë në kurriz të askujt. Kemi kërkuar që votat të numërohen jo nga militantë politikë. Pse duhet të kenë besim te ju, tre hajdutë. Nëse ju si mazhorancë keni hapur ankand, dhe i jepni fjalën atyre që janë jashtë kësaj salle, se do t’i bëni 84 vota harrojeni.

Lexo edhe :   “Qëndrojini marrëveshjes së 5 qershorit”, konservatorët europianë thirrje qeverisë

Qytetarët ju kanë dhënë 74 mandate. Me trasta dhe joshje, Balla jo nuk do t’i bëni ato vota për të votuar një pazar të pistë që është lënia në fuqi e paçavures së prillit të vitit 2008. Mes dy gjellëve të pista, shqiptarët nuk do jenë më.

Do hapim listat nëse doni konsesusin tonë, dhe komisioner dhe numërues nga partitë nuk do ketë. Ftoj kolegët e mi opozitarë të lëmë sallë dhe Balla të vazhdojë markatën”, tha Murrizi.

Lexo edhe :   Ndryshimi kushtetues, opozita bie nga shiu në breshër

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Përshtatja e turizmit: Golemi zëvendëson Turqinë me “all inclusive”

Mungesa e turizmit të organizuar në zonën e Golemit, për shkak të pandemisë, shtroi pikëpyetjen e mbijetesës së shërbimit “all inclusive” që po ofrohej...

SHBA: Rënie masive e prodhimit ekonomik

Prodhimi i Brendshëm Bruto në Shtetet e Bashkuara u tkurr me 9.5% në tremujorin e dytë të vitit. Kjo rënie masive në ekonomi vjen ndërsa...

Shqiptarja shpallet “Aktorja më e mirë” në festivalin e filmit në Kanada

Artistja dhe producentja shqiptare, Ana Golja është vlerësuar së fundmi me një çmim të rëndësishëm në një festival në Kanada. Përmes një postimi në Instagram,...

Muzikë pas orës 20:00, gjobiten dy administratorë të lokaleve në jug të vendit

Policia bën me dije se ka gjobitur dy administratorë lokalesh në jug të vendit, pasi janë kapur duke ushtruar aktivitet me muzikë pas orës...