E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

Kuvendi i Kosovës miraton rezolutën për pezullimin e lojërave të fatit

Kuvendi i Kosovës ka miratuar rezolutën për pezullimin  e lojërave të fatit si dhe plotësim/ndryshimi i ligjit përkatës, për një periudhë 10-vjeçare.

Rezoluta u miratua me 74 vota pro dhe u propozua nga Lidhja Demokratike e Kosovës, duke marrë shkas nga ngjarjet e rënda të javës së kaluar, ku u vranë dy persona brenda lojërave të fatit.

Kreu i Kuvendit të Kosovës, Kadri Veseli u shpreh se mbyllja e lojërave të fatit duhet të bëhet me nisma ligjore.

Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj, përmes një postimi në Facebook i ofroi mbështetje rezolutës së deputetëve të Kosovës, duke thënë se ai ka kërkuar “inicimin e procedurave të nevojshme brenda ekzekutivit, të cilat do të rezultonin me mbylljen dhe pezullimin e aktiviteteve të kazinove dhe lojërave të fatit”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria




Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...