E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Kushton 165 milionë euro, ja kush është futbollisti më i shtrenjtë në botë

Markus Rashford është futbollisti më i shtrenjtë në botë, me vlerë 165.5 milionë euro, sipas llogaritjeve të fundit të Observatorit të Futbollit CIES.

Por, ndërsa vlera e sulmuesit të Mançester Junajtidit ka prekur majën, ajo e transferimit të Kilian Mbapesë ka pasuar një rënie prej më shumë se 100 milionë eurosh.

Francezi renditet në vend të 5-të, me 149.4 milionë euro. Vlerësimi i CIES bëhet në bazë të moshës së futbollistit, situatës kontraktuale, progresit në karrierë, plus pasurisë dhe suksesit të klubit.

Në vend të dytë renditet bomberi 20-vjeçar i Dortmundit, Erling Haland (152 mln euro), ndërsa podin e plotëson mbrojtësi i djathtë i Liverpulit, Trent Aleksander-Arnold (151.6 mln euro).

Me vetëm 6 muaj kontratë, Mesi renditet në vend të 97-të (54 mln euro), ndërsa Ronaldo është vetëm i 131-ti në listë (47 mln euro), kjo për shkak të moshës së tij (35 vjeç).

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Dëborë dhe ngrica, temperaturat në minus për nesër

Sot pasdite (e premte, dt. 15) dhe nesër (e shtunë, dt. 16) priten reshje të dobëta në qarqet e jugut, ndërsa në pjesën tjetër...

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...