E shtunë, 11 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Kushtetuesja në shtator, a mund ta bllokojë Meta?

Më të lexuarat

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Shqipëria do të mbyllet sërish? Rama flet për gjendjen kritike në vend

Rama foli sot në konferencën për mediat, në lidhje me situatën e rënduar nga koronavirusi. Pyetja që bëjnë më shpesh qytetarët lidhet me faktin...

Ndihen lëkundje tërmeti në Shqipëri, ja ku ishte epiqendra

Paraditen e sotme janë ndjerë lëkundje tërmeti në Ersekë. Tërmeti ishte me magnitudë 3.2 të shkallës rihter. Epiqendra e këtij tërmeti ka qenë rreth 18...

Xhemi Shehu largohet nga “Top Channel”

Moderatorja simpatike e ekranit, Xhemi Shehu, është larguar nga "Top Channel". Pak kohë më parë u përfol për një largim të mundshëm të trupës...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka përfunduar procedurën për lejimin e kandidatëve që do të plotësojnë vakancat në Gjykatën Kushtetuese, të cilat kanë sjellë bllokimin e saj, duke lejuar të vazhdojnë garën vetëm 6 kandidatë për 4 anëtarë të Gjykatës Kushtetuese. Por, kandidatët e paktë që kanë arritur të plotësojnë kushtet dhe kriteret dhe të kalojnë në sitën e KED kanë sjellë shumë pikëpyetje nëse do të arrihet të ngrihet Gjykata Kushtetuese në shtator, ashtu siç ka paralajmëruar mazhoranca dhe nëse për këtë mund të bëhet pengesë Presidenti Meta.

Por le t’i marrim faktet me radhë. Këshilli i Emërimeve në Drejtësi ka lejuar për të vijuar garën gjatë këtyre ditëve për 16 kandidatura, të cilët kanë shprehur interesin në katër vende vakante në Gjykatën Kushtetuese, dy të shpallura nga Presidenti dhe dy të shpallura nga Kuvendi, sipas radhës, ashtu siç përcaktohet në ligjin për Gjykatën Kushtetuese. Konkretisht, vendet vakante në Kushtetuese janë shpallur me 7 shkurt 2018 nga Presidenti, 12 shkurt 2018 nga Kuvendi dhe 4 mars 2018, një nga Presidenti dhe një nga Kuvendi. Por, 16 kandidaturat e lejuara për të vijuar garën, në të vërtetë janë vetëm 6 kandidatë, pasi disa prej tyre kanë konkurruar në të gjitha shpalljet për vende vakante.

7 shkurt 2018, vend vakant i shpallur nga Presidenti

Arta Vorpsi, Besnik Muçi, Regleta Panajoti, Elsa Toska

12 shkurt 2018, vend vakant i shpallur nga Kuvendi

Arta Vorpsi, Besnik Muçi, Elsa Toska

4 mars 2018, vend vakant i shpallur nga Presidenti

Arta Vorpsi, Fiona Papajorgji, Elsa Toska, Marsida Xhaferllari

4 mars 2018, vend vakant i shpallur nga Kuvendi

Arta Vorpsi, Fiona Papajorgji, Elsa Toska

Pra, për të zgjedhur 4 anëtarë të rinj të Gjykatës Kushtetuese, Presidenti dhe Kuvendi duhet të vendosin mes emrave Arta Vorpsi, Besnik Muçi, Elsa Toska, Fiona Papajorgji, Regleta Panajoti dhe Marsida Xhaferrllari, e cila ishte e fundit e konfirmuar nga KED. Katër prej tyre do t’i bashkohen anëtares së vetme që ka mbetur në Gjykatën Kushtetuese, Vitore Tusha.

Megjithatë, mënyra e përcaktuar në ligjin e ri për Gjykatën Kushtetuese për përzgjedhjen e tyre krijon dyshime nëse do të plotësohen të katër vendet vakante, duke qenë se janë vetëm 6 kandidatë dhe katër prej tyre, Arta Vorpsi, Besnik Muçi, Fiona Papajorgji dhe Elsa Toska, janë si në listën e Presidentit, ashtu edhe në listën e Kuvendit. Por çfarë ndodh?!

Lexo edhe :   Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Për 6 kandidatët, Presidenti ka të drejtë të zgjedhë dy anëtarë të Gjykatës Kushtetuese dhe Kuvendi dy anëtarë të tjerë, për të plotësuar 4 vakancat e para, për të cilat është shprehur deri tani KED.

Lexo edhe :   Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Nëse një nga katër kandidatët që janë në të dyja listat përzgjidhet nga të dy institucionet, Presidenti dhe Kuvendi, atëherë në Gjykatën Kushtetuese shkojnë vetëm 3 anëtarë dhe jo katër, duke mos e bërë funksionale atë, pasi duhen të paktën 5 anëtarë (ku një prej tyre është aktualisht Vitore Tusha) për të shqyrtuar çështje në themel. Pra, në kushtet e kandidatëve të paktë dhe të përbashkët mes Kuvendit dhe Presidentit do të duhej një koordinim mes këtyre dy institucioneve për të mos përzgjedhur të njëjtin nga Arta Vorpsi, Besnik Muçi, Fiona Papajorgji dhe Elsa Toska. Nisur nga marrëdhëniet mes këtyre dy institucioneve, që kanë qenë të ashpra, pasi kreu i shtetit e ka sulmuar disa herë Parlamentin, ndërsa mazhoranca që ka shumicën ka ndërmarrë iniciativën për shkarkimin e tij, kjo sjell skenarin e mundshëm që Meta të bllokojë Gjykatën Kushtetuese për funksionimin e saj brenda shtatorit, ashtu siç ka paralajmëruar mazhoranca.

Megjithatë, edhe nëse nuk arrihet një koordinim mes Presidentit dhe Kuvendit ka dritë jeshile. Së pari nëse KED çon më parë listën e kandidatëve të Presidentit, kreu i shtetit është i detyruar që brenda 30 ditësh të zgjedhë anëtarin për Kushtetuese, ose nëse nuk shprehet automatikisht emërohet kandidati që ka më shumë pikë dhe është renditur i pari në listë. Më pas, lista mund t’i çohet Kuvendit për të zgjedhur kandidatët e vet, po ashtu brenda 30 ditësh.

Së dyti, sipas kohës së shpalljes së vakancave dhe ligjit për Gjykatën Kushtetuese, kandidati i parë (nga lista e 7 shkurtit 2018) do të zgjidhet nga Presidenti brenda 30 ditëve nga momenti i shpalljes së listës nga KED, ndërsa këtu i jepet mundësia Kuvendit që mos të zgjedhë të njëjtin emër (në listën e 12 shkurtit 2018), duke qenë se të gjithë kandidatët kalojnë për votim në seancë plenare. Ndërsa për dy kandidatët e tjerë (për vakancat e 4 marsit 2018), Kuvendi sërish mund të luajë me limitet e kohës, por numri i limituar i kandidatëve që janë lejuar nga KED, i detyron institucionet mos të bëjnë zgjedhje, por zgjidhje për anëtarët e Gjykatës Kushtetuese./Realstory

 

 

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mbyllet me barazim derbi Partizani-Tirana

Derbi i sotëm Partizani-Tirana u mbyll me rezultatin 1-1. Kjo ndeshje nuk dhuroi shumë cilësi në fushën e lojës dhe ishte mjaft e pazakontë, pasi...

Shtimi i rasteve të reja/ Bino sugjeron mbylljen e fundjavave

Shefja e Departamentit të Sëmundjeve Infektive në ISHP, Silva Bino, ka folur rreth rritjes së numrit të viktimave dhe të prekurve nga koronavirusi. Në një...

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga e hëna mbyllet sërish transporti urban

Kryetar i Shoqatës Kombëtare të Transportit Qytetas, Rixhin Qosja thotë se shërbimi i transportit urban do të ndërpritet sërish ditën e hënë. Në një prononcim...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...