E shtunë, 30 Maj, 2020
19 C
Tirana

Kush janë dy “të fortët” që iu kërkoi llogari OFL-ja

Më të lexuarat

Ardi Veliu nxori videon, e ëma e 15-vjeçarit zbulon vendimin që ka marrë

Nëna e djalit të dhunuar nga disa policë në zonën e Liqenit Artificial, Zaida Çobo, ka thënë se është ndjerë e tmerruar. Në një...

Mustafa tregon se kur mund të mbahet votimi i qeverisë Hoti

Kreu i LDK-së, Isa Mustafa është shprehur se ekziston mundësia që seanca për votimin e qeverisë të mbahet nesër ose ditën e hënë. Në një...

VIDEO/Ardi Veliu del blof, pamjet e të ëmës së djalit të dhunuar janë xhirime nga filmi

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit, Ardi Veliu, ka folur sot për dhunën e 4 efektivëve kundër një 15-vjeçari, ngjarje e cila ka...

Ambasada Amerikane prezanton projektin për Shqipërinë, Manjani nxjerr prapaskenat

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, ka hedhur thumbin e radhës, pas publikimit nga Ambasada Amerikane në Tiranë të disa pamjeve për të ngritur sallën...

Skandali me videon/ Ardi Veliut i ikën ‘situata nga duart’: Ju kërkoj ndjesë

Pas komentit qesharak ndaj nënës së 15-vjeçarit të dhunuar, ku përdori edhe një video personale për të fshehur gjurmët, një tjetër reagim ka ardhur...

Veseli: Demokracia e Kosovës është në momente vendimtare

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Kadri Veseli, shprehet se pas vendimit të Gjykatës Kushtetuese, demokracia është në një moment vendimtar, siç është edhe...

 “Zbatoni vendimin e Gjykatës Kushtetuese”, BE-ja thirrje politikanëve në Kosovë

Zyra e Bashkimit Evropian në Kosovë dhe shefat e misioneve të BE-së, i janë drejtuar me një mesazh të qartë politikanëve në Kosovë, që...

Skandaloze/ Tenisti i famshëm lobon kundër Kosovës, Daçiç e shpërblen

Serbia po përdor sërish sportin, për politikë! Ministri i Punëve të Jashtme të Serbisë, Ivica Daçiç, ka shpërblyer me mirënjohje tenistin me famë botërore,...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

Cakaj jep lajmin e mirë për Shqipërinë

Ministri Gent Cakaj, ka bërë me dije se grupi negociator për bisedimet e aderimit në BE është ngritur. Ai njoftoin me anë të një...

Operacioni Forca e Ligjit ka deklaruar se i ka kërkuar sot të deklarojnë pasurinë Eljon Hatos dhe Ilir Selmanit.

Eljon Hato është i njohur më shumë për publikun pasi emri i tij është mes personave që u plagosën në ngjarjen e bujshëm të 4 tetorit 2018 në lokalin “Monopol” në zonën e ish-Bllokut ku mbeti viktimë Fabjol Gaxha dhe u plagos shoku i tij Ervis Martinaj.

Hato mbeti i plagosur madje u tha se një plumb kishte prekur shtyllën kurrizore.

Ky justifikim bëri që ai në shkurt të vitit të shkuar të linte qelinë pasi ju rikualifikua masa e sigurisë nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie”.

Por kjo nuk është ngjarja e vetme ku është përfshirë 29-vjeçari pasi në vitin 2014 ai ka vrarë Indrit Yllin, në moshën 24 vjeçare si edhe ka plagosur Jetmir Mollën.

Policia sqaroi asokohe se pas një debati banal mes autorit dhe viktimës në një lokal nate, Hato ka nxjerrë armë e tij dhe ka qëlluar në drejtim të viktimës.

Një vit më pas, pasi ndodhej në burgun e Shën-Kollit, Eljon Hato, akuzohet se ka porositur vrasjen e mjekut radiolog të spitalit të Shkodrës, Agron Terolli.

Hato kishte “pajtuar” 21-vjeçarin, Osman Mulja për të kryer vrasjen, por fatmirësisht policia arriti t’a parandalonte ngjarjen e rëndë.

Megjithëse Mulija kishte deklaruar se ai ishte porositur nga Hato për vrasjen nuk dihet ende se si ky i fundit kishte dalë nga burgu dhe u shfaq në mes të ish-Bllokut në vitin 2018. Jo vetëm kaq por tashmë ai ende nuk ndodhet në burg.

Personi i dytë që OFL i ka kërkuar deklarim pasurie është Ilir Selmani. Ai është gjithashtu i përfshirë në ngjarje kriminale në Tiranë.

Lexo edhe :   EMRAT/ OFL ndalet në Durrës e Tiranë, i çon formularin 5 “të fortëve”
Lexo edhe :   OFL zbarkon në Tiranë dhe në Shkodër, u nis formularin katër “të fortëve”

Selmani për momentin është në kërkim pasi dyshohet si pjesë e grupit që morën pjesë në ekzekutimin e ish-policit Santiago Malko për llogari të klanit Duka mbrëmjen e 27 gushtit në zonën e “Xhamllikut” në Tiranë.

I njohur me nofkën ‘Boksieri’, Selmani dyshohet se është personi i cili ktheu makinën në momentin që Leonard Duka ka njoftuar për lokalizimin e Malkos.

Nga këqyrja e kamerave të sigurisë ai shihet gjithashtu teksa mbledh bishtat e cigareve që kishte hedhur në tokë Blendi Teta, njeriu që mendohet se survejoi lëvizjet e ish-policit Santiago Malko.

Selmani mbledh bishtat duke i hedhur në një kazan mbeturinash për të zhdukur çfarëdolloj prove që mund të ishte e rrezikshme dhe të identifikonte grupin.

OFL sot i kërkon atij, megjithëse ende në kërkim, të deklarojë pasurinë. Kujtojmë se pas krimit ai ishte i vetmi nga anëtarët e grupit që kishte një jetë publike në rrjetet sociale ku ekspozonte armë, bizhuteri dhe makina të shtrenjta madje dhe në destinacione të ndryshme në botë. /Opinion.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Asnjë lëshim”, përfaqësuesi i opozitës jep sinjalet para mbledhjes së Këshillit Politik

Teksa pritet që për pak orë të mblidhet Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore, përfaqësuesi i LSI në këtë tryezë, Petrit Vasili, ka dhënë mesazhe...

Pjesë e organizatës kriminale, kapet 29-vjeçari me rrezikshmëri të lartë

Nga ana e policisë është kapur një 29-vjeçar, me qëllim ekstradimi drejt Italisë. Shtetasi me inicialet V. Gj., 29 vjeç, banues në Spathar, Vau...

E diela me apo pa makina? Policia e Shtetit dhe Rama japin versione të ndryshme

Kryeministri Rama dhe Policia e Shtetit kanë një përplasje lidhur me vendimet që kanë ndërmarrë, referuar masave ndaj pandemisë. Policia bie ndesh me atë çfarë...

“Brenda 5 qershorit i hedhim në llogari”/ Rama jep njoftimin e rëndësishëm

Kryeministri Rama ka bërë me dije se pas 5 qershorit, punonjësve do t’u hidhen në llogari pagat e luftës edhe për ata që nuk...

Historia rrënqethëse/ Prindërit i braktisën, me zemër të thyer dy jetimët luten për ndihme

Ky është Arbjani dhe kjo është Albjona. Janë 13 dhe 11 vjeç, të sjellshëm, të zgjuar por shpirtin e kanë të vrarë. Babai i...
WhatsApp KONTAKTO TT