E martë, 7 Korrik, 2020
28 C
Tirana

Kush është kreu i organizatës që mundësoi lirimin e Alvinit nga kampi Al Hol

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Rikthimi i 11-vjeçarit shqiptar, Alvin Berisha, në gjirin e familjes së tij që banon në Itali, nga kampi famëkeq i Al Hol, ishte një lajm që gëzoi të gjithë shqiptarët kudo që ndodhen.

Por pavarësisht përpjekjeve disavjeçare të të atit, kjo gjë nuk do të ishte e mundur nëse nuk do të ishin angazhuar një sërë aktorësh.

Duke nisur që nga institucionet e shtetit shqiptar dhe atij italian dhe deri tek organizatat humanitare, që ndërmjetësuan nxjerrjen e Alvinit nga ai kamp i tmerrshëm.

Një ndër ta ishte Gjysmë Hëna e Kuqe Siriane (SARC), e drejtuar nga Khaled Hboubati.

SARC, është një organizatë humanitare që respekton gjithmonë Konventat e Gjenevës, dhe që merret me njerëzit dhe nevojat e tyre.

Ajo angazhohet përherë në kohë krizash, luftërash dhe katastrofash, kur nevojat e njerëzve janë të shumëfishta.

Selia e saj është në kryeqytetin sirian, Damask.

Organizata u themelua në vitin 1942, para pavarësisë së shtetit sirian nga Franca një vit më vonë. Dhe u pranua në Komitetin Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC) në vitin 1946. Organizata është pjesë e Federatës Ndërkombëtare dhe është njohur nga ICRC. SARC ka 14 degë dhe 75 degë në të gjithë Sirinë.

Ajo ka rreth 11.000 vullnetarë të trajnuar, që angazhohen në dhënien e ndihmës së parë mjekësore për të plagosurit, dhe në ndihmën pas fatkeqësive të ndryshme, apo edhe në mbështetje psiko-sociale të viktimave.

SARC është një ndër organizatat më aktive në Luftën Civile Siriane, e angazhuar intensivisht në evakuimin e njerëzve nga rajoni i shkatërruar në vendet e tjera.

Drejtuesi i SARC, Khaled Hboubati, është diplomuar në inxhinieri.

Ai ka qenë më herët President i Klubit të Orientit në vitet 1988-2008 dhe president i ekipit të futbollit Al Wahdeh (2002-2004). Gjithashtu, Hboubati ka shërbyer si anëtar i bordit drejtues të Dhomës së Tregtisë në Damask në vitet 2004-2008.

Ai është sponsor i shumë organizatave bamirëse lokale për personat me aftësi të kufizuara fizike, fondacioni “Drop of the Milk”, dhe fondacionit “Abdul Ader Hasani”.

Ai është presidenti i Degës SARC në Damask dhe Kryetar i Gjysmëhënës së Kuqe Siriane Siriane që nga viti 2016.

Në maj të këtij viti, Gjysmë Hëna e Kuqe Siriane, ngriti me mbështetjen e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC) dhe Kryqit të Kuq Norvegjez, një spital fushor për të gjithë personat e zhvendosur në kampin Al Hol, ku ndodhen më shumë se 70 mijë njerëz.

Në fazën fillestare, spitali pati 30 shtretër, ndërsa më vonë zgjeroi kapacitetet.

Sigurisht puna e kësaj organizate nuk ka qenë aspak e thjeshtë.

Angazhimi në të dyja frontet e luftës, nuk ka pasur gjithmonë mirëkuptimin e palëve ndërluftuese.

Nuk kanë qenë të pakta rastet ku vullnetarët e SARC, nuk janë lejuar nga qeveria e Damaskut, që të ndihmojnë civilët në zonat rebele.

Dhe në këto raste, situata është zhbllokuar vetëm me ndërmjetësimin e Kryqit të Kuq Ndërkombëtar dhe OKB-së. /TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Lajm i bukur”, Rama bën publik zbulimin më të fundit në Shqipëri (FOTO)

Kryeministri Edi Rama, ka ndarë një lajm të bukur me qytetarët, sikundër e cilëson ai. Rama bën të ditur se Drejtoria Rajonale e Trashëgimisë Kulturore,...

U largua nga shtëpia dhe nuk u kthye më. 53-vjeçari gjendet i mbytur në rezervuarin e Sellcave

Një 53-vjeçar është gjetur i mbytur në rezervuarin e Sellcave. Artan Arapi ishte larguar ditën e djeshme nga shtëpia, dhe nuk u kthye më....

Paralajmërimi për 3 të ‘fortët’, OFL vë para përgjegjësisë dy nga Kuçova e një nga Berati

Operacioni Forca e Ligjit ka vënë para përgjegjësisë për deklarim pasurie 3 shtetas, që më parë kanë qenë të dënuar në Itali për “Shfrytëzim...

Bilanc i rëndë me pandeminë/ 2 viktima në 24 orët e fundit

Ende nuk flitet për një situatë të përmirësuar nga pandemia në Shqipëri, ku gjatë 24 orëve të fundit kanë humbur jetën 2 pacientë dhe...

Procedohet 22-vjeçarja e infektuar/ Shkon për të takuar prindërit, policia merr vendimin drastik

Policia ka nisur hetimet për një 22-vjeçare në Lushnje, e cila theu karantinën. Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Lushnje, proceduan...