E enjte, 9 Korrik, 2020
34 C
Tirana

Kush e rikonstruktoi spitalin COVID-4? Berisha ‘nxjerr blof’ Ramën, ja çfarë fshihet pas kësaj

Më të lexuarat

Merret vendimi/ Ja me sa vite burg dënohet Dritan Dajti

Gjykata e Elbasanit i ka bashkuar dy dënime në një ndaj Dritan Dajtit duke e dënuar përfundimisht me 25 vite burgim. Dritan Dajtit i kanë...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

Gent Cakaj shkarkon të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, i dërgon Metës emrin e ri

Ministri në detyrë për Europën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, ka shkarkuar të gjithë stafin e ambasadës shqiptare në Athinë, përfshi edhe ambasadoren. Një...

Ekzekutimi i dy personave në Laç, Gjykata liron nga burgu Kreshnik Tushën

Kreshnik Tusha së fundmi është liruar nga burgu. 21-vjeçari, u ndalua nga policia për ngjarjen e 30 majit në Laç, ku mbetën të vrarë biznesmenët...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Shqiptari që vuri gurin më të madh në themelet e kulturës islame

Frank Llojd Wright, një nga arkitektët më të mirë të kohës sonë shkroi në librin e tij: ‘Dy arkitektë kanë ardhur në tokë. I...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Lista e plotë/ Ja vendet ku shqiptarët udhëtojnë pa viza, por edhe ato ku viza duhet

Jemi në vigjilje të Krishtlindjeve dhe shumë pranë Vitit të Ri. Një pjesë e shqiptarëve duan që t’i kalojnë këto festa jashtë vendit. Por...

Kush është vajza e ish-ministrit të Mbrojtjes që propozon Cakaj për të zëvendësuar Hobdarin

Luela Hajdaraga është propozuar nga ministri i Jashtëm në detyrë, Gent Cakaj, për të marrë postin e ambasadores shqiptare në Greqi. Luela është vajza e...

Moderatorja shqiptare e sportit ngacmon me fotot nga plazhi (FOTO)

Hygerta Sako njihet si një ndër moderatoret më të spikatura të sportit në Shqipëri. Ajo ende josh me format e saj trupore. Prezantuesja e “Rubrika...

COVID-4 është struktura  më e re spitalore, e përshtatur si një spital karantinë, me kushte dhe standarde. Ky spital është bërë gati, nëse do të kemi një rikthim vale të koronavirusit. Kapaciteti prej 100 shtretërish i këtij spitali do të vihet në dispozicion të pacientëve, në periudhën e përmirësimit të tyre, pas trajtimit të marrë në Spitalin Infektiv dhe deri në shërimin e plotë nga virusi.

Spitali COVID-4 nuk është rikonstruktuar me paratë e shtetit, por nga një sipërmarrës. I pyetur nga gazetarët se kush është ai, kryeministri Rama se nuk do i publikojë emrin, pa i marrë më parë autorizimin. “Lidhur me sipërmarrësit, patjetër ka emra, janë të dokumentuara, por sigurisht për të dhënë emrat sot në publik, sot ne, nuk e bëmë sepse na duhet edhe miratimi i tyre. Që do të thotë se ka raste, që ata që dhurojnë nuk e bëjnë për të sponsorizuar emrin e tyre dhe në këto kushte na duhet miratimi, por gjithcka është e dokumentuar”, tha Rama.

Po çfarë mendon ish-kryeministri Berisha? Sipas tij, spitali po përdoret për të lartë paratë e vjedhura apo paratë e drogës.

Statusi

Spitali i Karantines si shpella e Ali Babes me dyzet hajdute!

A po perdoret ai per te lare parate e vjedhura apo parate e droges?

Miq, jave me pare pasi deklaruan disa here se e kemi sekret e top sekret qendren e Karantines, Edvin Hajduti dhe Ndrikull Hajnia u shfaqen befas para kamerave tek korpusi i Universitetit Kristal dhe deklaruan se Shqiperia se shpejti do te kishte nje spital te ri covid19. E thene dhe e bere, vjedhja ka shpejtesi kozmike ndaj dhe dy dite me pare perseri te dy se bashku Edvin Hajduti dhe Ndrikull Hajnia inauguruan tak fak Spitalin e Ri Covid19
paraqiten nje dhome me shtreter. Gezuar!

Mirepo vjedhja dhe rrena nuk kane te perbashket vetem shpjetesine, e cila i ndihmon shume por ato kane te perbashket, siç thote populli, edhe “kembet e shkurtra”.

Keshtu, ne konferencen e shtypit qe mbajti pas vizites te Spitalit te Karantines, pyetjes se gazetares per fondet e perdorura per rikonstruksioni e spitalit Krye Kreu iu pergjigj sikur te ishte jo ne natyre te hapur ku po mbante konferencen por ne shpellen me sekrete te Ali Babes me 4 hajdute. Ai pa u skuqur tha “mos kujtoni se kam vjedhur, cdo gje eshte transparente, eshte ndertuar e tera me donacione private”. Por kulmi i shpellesise mberriti kur ne menyre te pabesueshme tha se “tani per tani nuk mund tju themi kush jane donatoret sepse duhet te bisedojme me ta”! Ky eshte nje standart tipik i nje narkoshteti.

Lexo edhe :   Zhvilloi 4 takime, çfarë u tha sot Rama deputetëve të qarqeve
Lexo edhe :   “Virusi shpërndahet me ajrin”, Et’hem Ruka: Kujdesuni në ambientet e mbyllura

Pra sipas kesaj deklarate te Edvin Hajdutit bamiresit ose kane frike nga parate e tyre, dhe per kete une nuk kam te drejte te dyshoj, ose pastaj ky i fundit se bashku me ndrikull Hajnine jane lumturuar sa kane dashur me parate e donatoreve sa qe nuk mund te bejne transparente sepse del ne drite shuma e madhe qe kane pervetesuar?!

Pas kesaj deklarate skandaloze u perpoqa te mesoj sa kane vjedhur ne kete afere Edvin Hajduti dhe ndrikull Hajnia. Deri tani per kete spital te sajuar mbi nje ndertese private ekziston vetem VKM Nr 2 dt 25. 3.2020, ne te cilin thuhet se pasuria e zones kadastrale nr 2679 ish universiteti Kristal vihet ne dispozicion te Ministres se Shendetesise per spital ose per karantine. Ne vendim nuk thuhet asnje fjale se si e mori qeveria kete pasuri e bleu, e mori me qera, ju dha falas nga pronari me nje marreveshje dhe pervec ketyre kjo pasuri thuhet se eshte edhe konfiskuar nga nje banke.

Veniadore mbi nje pasuri private apo qofte dhe te konfiskuar nga nje banke pa asnje akt kontraktual me ishpronarin apo pronarin e ri, banken, perben nje akt mafioz te pashembullt.

Por akoma me zbuluar kete akt nxjerr pika e dyte e vendimit. Ne piken 2 te ketij vendimi thuhet se ngarkohet Ministria e Shendetsise “per pershtatjen e kesaj pasurie ne nje strukture karantine ose spitalore si dhe te perllogarise fondin per te kryer investime te nevojshme. Vlera dhe burimi i ketij financimi do miratohen me vendim te Keshillit te Ministrave.”

Se pari dallimi midis karantines dhe spitalit eshte ai dallim qe ekziston midis hoteleve te Sadri Abazit dhe nje spitali. Kesaj i thone te vjedhim ku te na dale me mire.

Lidhur sa me siper nuk ekziston asnje vendim qeverie asnje perllogaritje e ministrise se shendetesise per fondin financiar per investimet e nevojshme, siç detyron ne kete rast VKM e mesiperme.

Por pavaresisht nga keto kjo pasuri si me deus ex machina u pershtat per Spital dhe shefi i narkoqeverise njelloj si nje bos mafioz fsheh vleren dhe origjinen e fondit te perdorur per pershtatjen.

Denoj me ashpersine me te madhe kete vjedhje dhe qendrim mafioz te narkokreut te narkoshtetit Edvin Mafia dhe ndrikull Hajnise. sb

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Nuk iu fus tek grupi i zëdhënësve të qametit”/ Hajdari shpërthen pas fjalës së Ballukut

Deputetja e opozitës, Rudina Hajdari, ka kërkuar fjalën për të replikuar me ministren Belinda Balluku. Por ajo nuk është lejuar që të flasë nga...

Pse trupi ynë shkurtohet kur plakemi

Nga Adam Hawkey “The Conversation” Ndërsa mund të jemi të ndërgjegjshëm se një humbje e shikimit, dëgjimit dhe kujtesës, është një shenjë e plakjes, diçka...

Manastirliu: Përdorimi i maskës e ul me 70% përhapjen e infeksionit

Çdo ditë e më shumë po raportohen më shumë të infektuar. Pavarësisht thirrjeve të vazhdueshme të mjekëve e ministres Manastirliu, duket se situata nuk...

“Alo Edi jam. Të lutem laj duart shpesh!”/ Kreu i AKEP sqaron pse u lejua një mesazh i tillë

Në muajin mars, një mesazh zanor bllokonte thirrjet në telefonitë celulare, e ku protagonist ishte kryeministri Rama. Ai përsëriste të gjitha rregullat që duhen...

Theu rregullin e izolimit ndonëse ishte i infektuar, shkon në supermarket dhe bën ‘selfie’

Një 32-vjeçar në Zelandën e Re ka thyer të gjitha rregullat, duke dalë në publik, ndonëse ishte i infektuar me koronavirus. I riu nuk...