E mërkurë, 8 Dhjetor, 2021
-0.5 C
Tirana

Kursi i këmbimit, Euro fiksohet në 125 lekë

Tregu vendas i këmbimit valutor ditën e hënë ka regjistruar disa luhatje minimale në kurset e monedhave kryesore. Nga të dhënat zyrtare të “Credins Bank”, paundi britanik është rritur minimalisht me 0.1 pikë kundrejt monedhës vendase, lekut. Sterlina këmbehet sot për 145.3 lekë në blerje dhe 146 lekë në shitje.

Valuta vijon të jetë ende nën presionin e Brexit, marrëveshje e cila u hodh poshtë për herë të tretë nga parlamenti britanik, duke e bërë akoma më të paqartë divorcin Britani-BE.

Ndërkohë, monedha e eurozonës nga ana tjetër nuk ka regjistruar luhatje ditën e sotme, dhe vijon të mbetet në nivelin e 125 lekëve.

Kurse, dollari amerikan është dobësuar minimalisht me 0.1 pikë kundrejt lekut, për të zbritur të hënën në nivelin e 11.3 lekëve në blerje dhe 112 lekëve në shitje.

Më pozitive paraqitet situata për dollarin kanadez dhe atë australian, pasi monedhat kanë zhvlerësuar lekun respektivisht për 0.5 dhe 0.4 njësi për lekë. Të njëjtin trend rritës ka ndjekur edhe franga zvicerane, e cila ka rifituar të hënë 0.2 pikë dhe këmbehet në pikat e këmbimit valutor për 11.7 lekë në blerje dhe 112.5 lekë në shitje./SCAN

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...