Kurba e koronavirusit mbetet e lartë, 20 viktima në 24 orët e fundit

Kurba e koronavirusit në Shqipëri vijon të mbetet e lartë, pasi në 24 orët e fundit janë regjistruar 916 raste të reja.

Ndërkohë, 20 persona nuk kanë arritur ta fitojnë betejën me këtë sëmundje. Viktimat janë të moshave 56-76 vjeç.

Nga virusi janë shëruar edhe 849 persona, teksa raste aktive janë 35.466. Situata paraqitet e rënduar edhe në 4 spitalet COVID, pasi aktualisht po trajtohen 625 pacientë.

Që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 11.136 vaksina anti-COVID.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

445 raste në Tiranë, 44 raste në Vlorë, 35 raste në Fier, Kavajë, 30 raste në Durrës, 25 raste në Shkodër, 22 raste në Elbasan, 21 raste në Kukës, Berat, Sarandë, 20 raste në Gjirokastër, 18 raste në Lezhë, 16 raste në Lushnje, 15 raste në Tepelenë, 12 raste në Kamëz, 11 raste në Kurbin, Peqin, 10 raste në Kuçovë, 9 raste në Mallakastër, 7 raste në Mat, Bulqizë, 6 raste në Korçë, Malësi e Madhe, 5 raste në Krujë, Mirditë, Pogradec, 4 raste në Has, Delvinë, Vau i Dejës, Fushë Arrëz, Kolonjë, Gramsh, 3 raste në Devoll, Rrogozhinë, Shijak, Skrapar, Vorë, 2 raste në Përmet, Ura Vajgurore, Dibër, Cërrik, 1 rast në Tropojë, Librazhd, Belsh, Prrenjas, Memaliaj, Maliq, Patos.

Viktima – 20 qytetarë e kanë humbur betejën me COVID19: 7 qytetarë nga Tirana, 4 qytetarë nga Durrësi, 2 qytetarë nga Elbasani, 2 qytetarë nga Kurbini, 2 qytetarë nga Saranda, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Lushnja, 1 qytetar nga Vlora, të moshave 56-76 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 849 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 68,007 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID në Tiranë dhe tre spitalet rajonale po trajtohen 625 pacientë, 46 në terapi intensive, nga të cilët 12 pacientë janë të intubuar.

Lexo edhe :   Kosova regjistron 14 viktima dhe 520 të infektuar me koronavirus

Vaksinimi – Gjatë ditës së sotme janë kryer 1001 vaksinime antiCovid dhe që nga fillimi i vaksinimit janë kryer 11,136 vaksinime antivCOVID.

Statistika (26 Shkurt 2021)

Raste të reja ditore 916

Të shëruar në 24 orë 849

Të shtruar në spitale 625

Humbje jete në 24 orë 20

Testime ditore 3689

Testime totale 459,023

Raste pozitive 105,229

Raste të shëruara 68,007

Raste Aktive 35,466

Humbje jete 1,756

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 22643

Fier 2651

Durrës 1673

Vlorë 1791

Shkodër 1363

Gjirokastër 1028

Berat 957

Korçë 903

Elbasan 887

Lezhë 846

Dibër 371

Kukës 353