E premte, 10 Prill, 2020
19 C
Tirana

Kur rusët ndërtuan në vitin 1936 kompjuterin e parë në botë, që punonte me ujë

loading...

Në vitin 1936, inxhineri sovjetik, Vladimir Lukjanov, ndërtoi kompjuterin e parë në botë, për zgjidhjen e ekuacioneve të pjesshme. Pajisja zgjidhte ekuacionet, përmes lëvizjes se një serie tubash të ndërlidhura më njëra-tjetrën, dhe të mbushura me ujë. Ky lloj kompjuteri analog u quajt ‘Water Integrator’.

Nivelet e ujit në dhomat e ndryshme, përfaqësonin numrat që shtypeshin për të kryer një veprim të caktuar matematikor. Dhe shkalla e rrjedhjes ndërmjet tubave, përfaqësonte veprimet matematikore. Pra një lloj kompjuteri hidraulik.

Këto kompjutera uji u përdorën me sukses në fusha të tjera si gjeologjia, metalurgjia, fizika termike dhe inxhinieria e raketave. Në vitet 1970, këto kompjutera përdoreshin ende në 115 institucione prodhuese, kërkimore dhe arsimore në BRSS. Vetëm pas viteve 1980, ata nisën të zëvendësohen me kompjuterat digjitalë, që u bënë më të sofistikuar.

- Reklama -
loading...

Më shumë nga kategoriaTë fundit

Mbretëria e Bashkuar po përjeton ditët më të vështira, qytetarët vijojnë të frekuentojnë plazhet

Numri i madh i vdekjeve që po regjistrohet ditët e fundit në Mbretërinë e Bashkuar, nuk duket se i ka ndaluar britanikët, të cilët...

“Financohej nga një grup i rrezikshëm”, Artan Hoxha zbulon detaje për arrestimin e Orgest Bilbilit

Gazetari investigativ Artan Hoxha ka dhënë detaje të reja teksa ka folur sot për konfliktin me armë të Orgest Bilbilit me efektivin e policisë...

Conte i prerë: Masat shtrënguese do vijojnë deri më 3 maj

Italia ka firmosur dekretin e ri për lëvizjen e qytetarëve në situatën e krijuar nga shpërthimi i koronavirusit në vend. Kryeministri italian, Giuseppe Conte mbajti...

Mbi 100 mijë viktima nga e gjithë bota, sa viktima shënon Franca nga koronavirusi

Koronavirusi vijon të bëjë “namin” në Francë, teksa ka shkuar në 13,197 numri total i viktimave të shënuara. Sipas mediave vendase, në 24 orët e...

Hyn në fuqi vendimi/ Rregulla më të rrepta për hyrjen në Gjermani

Në Gjermani hynë në fuqi sot rregulla më të rrepta të hyrjes në vend, për shkak të pandemisë Corona. Në Aeroportin e Frankfurtit mbi Main,...
Kthehu
WhatsApp KONTAKTO TT