E shtunë, 23 Janar, 2021
10 C
Tirana

Kur komunizmi tentoi shkatërrimin e familjes, fëmijët denonconin prindërit

Komunizmi cilësohet shpesh si më i tmerrshëm se fashizmi. Kjo pasi veç terrorit, burgosjeve dhe vrasjeve, synoi të shkatërrojë qelizën bazë të shoqërisë; familjen.

Në Bashkimin Sovjetik, të gjithë u mësuan të ishin spiunë, madje edhe fëmijët. Të ashtuquajturit “Pionerë” të Stalinit, mësoheshin të tregonin besnikëri absolute ndaj partisë dhe popullit, duke tradhtuar deri edhe prindërit e tyre.

Në vitin 1932, 15-vjeçari Pavlik Morozov, denoncoi si kulak tek policia sekrete babain e tij Trifon Morozov. I ati u pushkatua pas një gjyqi formal. Pa asnjë brejtje ndërgjegje, i riu nisi të spiunojë të tjerët në fshat. Disa ditë më vonë, u gjet i therur me thikë.

Krimi mund të ishte kryer nga kushdo, por fajtorë u shpall familja e viktimës, anëtarët e së cilës u pushkatuan. Stalini deshi ta bënte Morozovin një shembull për gjithë rininë sovjetike, duke e shpallur të riun martir.

Edhe në Shqipëri, Enver Hoxha ndoqi shembullin e Stalinit, me krijimin e organizatës së pionerit.

                                 TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E trishtë/ Ndërron jetë në moshën 35-vjeçare ish-sulmuesi

Ish-sulmuesi xhamajkan, Luton Shelton ka ndërruar jetë në moshën 35-vjeçare, për shkak të një sëmundje. Shelton ishte diagnostikuar në vitin 2018 me sëmundjen “ALS”, e...

Berlini përgatitet për konsultime me administratën Biden

Lehtësimi i jashtëzakonshëm u shpreh në Gjermani që kur Joe Bideni i fitoi zgjedhjet presidenciale. Kurse të mërkurën (20.01.), kancelarja Angela Merkel i shkroi...

Samsung u ngrit si një dyqan që shiste perime, dhe kuriozitete që nuk i dinit

Sistemi ligjor i Japonisë ka një normë dënimi prej 99 për qind. Peshkimi mbetet profesioni i dytë më i rrezikshëm i Shteteve të Bashkuara, pas...

Analisti: Basha do ketë Tiranën, ja kush do jetë drejtuesi i PD në Gjirokastër

Partia Demokratike ka emëruar drejtuesit politik në pjesën më të madhe të qarqeve, ndërkohë që janë ende për t’u zbuluar se cilët do të...

A do jetë sërish kandidat për deputet? Ja si përgjigjet Ervin Salianji

Ervin Salianji është shprehur se ekziston mundësia që ai të jetë kandidat për deputet në listën e Partisë Demokratike. I ftuar në “Zonë e lirë”,...