E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Kur do të hapet transporti publik në Tiranë? Ja çfarë thotë kreu i Shoqatës së Transportit Urban

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Duket se kostot financiare për mirëmbajtjen e automjeteve, rrogat e punonjësve dhe puna në mënyrë të reduktuar, e bën të pamundur rinisjen e transportit publik.

Kreu i Shoqatës së Transportit Urban, Rixhin Qosja, në një intervistë për “Abc News” është shprehur se në kuadër të protokollit të sigurisë që ka dalë, e kanë të pamundur daljen në punë.

Ai është shprehur më tej se Tirana ka dhe volumin më të madh të lëvizjeve. Me vendimin e fundit të qeverisë, volumi në autobus reduktohet me 75 %, por një gjë e tillë i pengon financiarisht.

“Qytetarë që duan të udhëtojnë ka patjetër, dhe të gjithë mezi presim që të rifillojmë punën por çështja është se kushtet nuk po na e mundësojnë një gjë të tillë.

Kompanitë nuk janë të afta financiarisht për të nisur punën, dhe ato që kanë filluar një ditë më parë po eksperimentojnë për të parë nëse do të mund ta vijojnë apo jo.

Lexo edhe :   Detajet/ Sherr banal pranë një lokali në Tiranë, plagoset 45-vjeçari

Tirana ka dhe volumin më të madh të lëvizjeve, por me vendimin e fundit të qeverisë, volumi në autobus reduktohet me 75 %. Por një gjë e tillë na pengon financiarisht dhe për këtë ne nuk mund të rifillojmë.

Ministria e Infrastrukturës dhe Bashkitë janë përgjegjëse që vendosin për rifillimin e punës, por duhet të japin një përgjigje për ankesat tona, ndryshe ne s’kemi si të fillojmë punën. Pushteti qendror dhe vendor duhet ti përshtaten realitetit të ri, dhe të ndihmojnë financiarisht”, ka thënë Qosja.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Të shtëna me armë në Greqi, plagoset 21-vjeçari shqiptar

Një 21-vjeçar shqiptar u plagos në orët e para të mëngjesit nga të shtënat me armë në Kallithea të Greqisë. Ngjarja ka ndodhur pak pas...

Horoskopi, 23 shtator 2020

Dashi A jeni gati të nisni një aventurë të re sot? Jeni nervozë? Sapo të zhyteni në aventurën e sotme, do të ndiheni mirë dhe...

Zyrtarisht në vjeshtë! Shirat e rrëmbyeshëm gjatë natës, ja sa do shkojnë temperaturat sot

Shqipëria është përfshirë nga moti i keq, ku gjatë natës nuk kanë munguar edhe shirat e rrëmbyeshëm. Edhe ditën e sotme do të mbetemi në...

E ndjetë tërmetin? Ja sa ishte magnituda

Një tërmet me magnitudë 3.6 i shkallës Rihter është regjistruar mëngjesin e sotëm në vendin tonë duke kthyer edhe njëherë frikën te banorët. Lëkundjet e...

“Asistencë për Autostradën e Paqes”, BE: Shumë projekte në marrëveshjen e Uashingtonit po zhvillohen

Bashkimi Evropian tha se shumë prej projekteve të përfshira në marrëveshjen e Uashingtonit për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike midis Kosovës dhe Serbisë, janë duke...