E martë, 27 Tetor, 2020
10 C
Tirana

Kur dhe pse duhet ta bëni vaksinën kundër gripit të zakonshëm

Më të lexuarat

Covid në vend: Në 24 orë 288 raste, numër i ulët i të shëruarve

Në 24 orët e fundit, është regjistruar një rënie e lehtë  e rasteve të reja me Covid-19 në vend. Ministria e Shëndetësisë, informon se 288...

Video/ Çmendet futbollisti, godet me lëvizje kung-fu lojtarin kundërshtar

Ndeshja e Ligës së Parë mes Montpelje dhe Reims përfundoi me rezultatin e thellë 0-4 për miqtë. Rezultati mbeti në hije për shkak të asaj...

Këto janë 4 simptomat e Covid-19, që mund t’ju çojnë në spital

Ndërsa mund të mos ketë nga ato që quhen “simptoma të një Covid-i të mirë”, disa janë padyshim më të këqija se të tjerat....

Manastirliu i përgjigjet akuzave të PD, ja kur do të hapet spitali Covid 3

Ditën e sotme ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu ka zhvilluar një takim me stafin mjekësor në Spitalin Infektiv. Ministrja është shprehur se situata në të...

Përplasja me Macron, Erdogan thirrje turqve: Mos blini mallra franceze

Presidenti turk, Rexhep Taip Erdogan u ka bërë thirrje turqve që të mos blejnë mallrat franceze. Gjatë një fjalimi në televizion, ai u bëri thirrje...

Fotoja bëhet virale/ Melania Trump përdor sozi

Shpesh është folur që Zonja e Parë e SHBA ka një sozi, e cila e shoqëron presidentin hera-herës. Përkundrejt këtyre zërave, Trump e ka...

E përjashtojnë nga emisioni/ Nuk ndalet Shqipja, bën deklaratën e radhës

Emisioni ‘Përputhen’ përjashtoi nga emisioni konkurrenten Shqipe Hysenaj. Ajo bullizoi një prej çunave, dhe dy vajzat, Tean për peshën e saj dhe Anën për...

Kudo me truprojë, si ndryshoi jeta e Luanës pas përndjekjes (FOTO)

Pas denoncimit që bëri ndaj një të riu për përndjekje, moderatorja Luana Vjollca shfaqet kudo me truprojë. “Në çdo hap me mua. Faleminderit për sigurinë...

E trishtë, ndërron jetë ish-futbollisti i Manchester City

Manchester City ka dhënë një lajm të trishtë për botën e futbollit. Klubi njofton se ka ndërruar jetë në moshën 17-vjeçare ish-lojtari i të rinjve,...

Hajdari zbulon emrin e partisë me të cilën do garojë në zgjedhje

Deputetja Rudina Hajdari, do të garojë me një parti të re në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Në ‘News 24’, Hajdari tha se partia e...

Në Hemisferën Veriore, sezoni i gripit nis rreth muajit nëntor, dhe barra e kombinuar e gripit të stinës dhe Covid -19 mund t’i mbingarkojë spitalet e shumë vendeve. Lajmi i mirë është se një vaksinë e sigurt dhe efektive e gripit është në dispozicion për të gjithë nga mosha 6 muajsh e sipër.

“Përgjigja ndaj pyetjes ‘Pse duhet ta bëj vaksinën kundër gripit?’, është e njëjtë si çdo vit. Por këtë vit ka disa arsye shtesë pse vaksinimi është shumë i dobishëm”- thotë Emili Landon, drejtoreshë ekzekutive e Parandalimit dhe Kontrollit të Infeksioneve në Universitetin e Mjekësisë në Çikago.

Ajo shpjegon se gripi i zakonshëm mund të sjellë pasoja të tmerrshme, duke filluar nga humbja e produktivitetit deri në vdekje.

“Ju duhet të bëni gjithçka që mundeni për ta parandaluar gripin, dhe vaksinimi është mënyra më e mirë”, thotë Landon.

Përveç mbrojtjes së vetes, vaksina anti-grip ndihmon gjithashtu në mbrojtjen e anëtarëve të tjerë të familjes që mund të jenë më të prekshëm ndaj sëmundjeve të frymëmarrjes, vëren ajo. Qendrat Amerikane për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, vlerësuan se në sezonin 2018–2019, rreth 35.5 milion amerikanë u prekën nga gripi dhe se rreth 34.000 prej tyre vdiqën.

Vaksinat anti-grip parandaluan sëmundjen e të paktën 4.4 milionë amerikanëve të tjerë, dhe rreth 3.500 vdekje. Në vitin 2020, vaksinimi i sa më shumë njerëzve që është i mundur kundër gripit, mund të jetë kritik për parandalimin e një skenari të “dy-epidemive”.

“Në këtë sezon, është edhe më e rëndësishme të bëni vaksinën kundër gripit, pasi do të jetë i vështirë të bëhet dallimi midis gripit dhe Covid-19, duke pasur parasysh se që të dyja sëmundjet kanë simptoma të ngjashme”, shprehet Landon.

Për këtë arsye, njerëzit që vaksinohet kundër gripit, mund të mos kenë nevojë të  karantinoren apo të testohen për Covid-19 si një masë paraprake. Prandaj, vaksinimi masiv kundër gripit mund të zvogëlojë testimet e panevojshëm për Covid-19, dhe të mbrojë njerëzit me imunitet më të brishtë.

Lexo edhe :   Bum infektimesh/ Në spitalet COVID s’ka më vende, sistemi futet në kolaps
Lexo edhe :   Koronavirusi ekziston! Silva Bino: E kalova në formë të rëndë, ndërgjegjësohuni

Në jugun e globit, kulmi i çdo sezoni gripal ndodh gjatë dimrit, gjë që i jep mundësi epidemiologëve ta parashikojnë ashpërsinë e sëmundjes në Hemisferën Veriore gjatë dimrit të ardhshëm. Këtë vit sezoni i gripit në hemisferën jugore ishte relativisht i butë, ndoshta si pasojë e masave paraprake kundër Covid-19, thotë Xhejms Çerri, mjek i sëmundjeve infektive pediatrike në Universitetin e Kalifornisë.

“Ndoshta mund të kemi një sezon më të lehtë të gripit të zakonshëm. Megjithatë, të gjithë duhet të bëjmë vaksinën e gripit”- thekson ai. Por a ka një kohë optimale kur duhet bërë kjo vaksinë? Stjuart Rej, mjek i sëmundjeve infektive në Shkollën e Mjekësisë të Universitetit Johns Hopkins, thotë se të gjithë njerëzit, nga mosha 6 muajsh e sipër duhet të vaksinohen kundër gripit, mundësisht para fundit të muajit tetor.

“Duhet pak kohë që sistemi juaj imunitar të njohë dhe të reagojë ndaj vaksinës, dhe këto përgjigje zgjasin për një kohë të gjatë. Mesatarisht, antitrupat e prodhuar nga përgjigja imune e një individi ndaj një vaksine, kërkojnë 2 javë për t’u zhvilluar dhe ndonëse nuk ka një afat kohor përfundimtar, ai mund të zgjasë për rreth 4-6 muaj, kjo duke pasur parasysh që imuniteti i një personi varet nga shumë faktorë, nga funksioni i sistemit të tyre imunitar, tek virulenca e llojit të gripit. Dhe sistemi imunitar mund të ketë një “kujtesë” të vaksinës për më shumë se 1 vit, që të mund të zgjohet dhe të kontribuojë në mbrojtjen ndaj një infeksioni të rëndë”- thekson Rej.

Burimi i lajmit: https://www.scientificamerican.com/article/when-and-why-you-should-get-a-flu-shot/

Përshtati TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kryemadhi: Rama i ka kthyer shqiptarët si qen me maska

Kryetarja e LSI,  Monika Kryemadhi ka folur në lidhje me vendimin e mbajtjes së maskës me detyrim në ambientet jashtë. Kryemadhi është shprehur se përdorimi...

Thaçi i ashpër me Perëndimin: Po i bën padrejtësi Kosovës me vizat

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, thotë se është padrejtësi që Bashkimi Evropian nuk liberalizon vizat me Kosovën. Sipas tij, Perëndimi ka rënë në lajthitje. Teksa foli...

Ndeshje dramatike në “San Siro”, Kumbulla i shënon dhe ndal Milanin

Përfundon supersfida e javës së 6 të Serisë A, mes Milanit dhe Romës. Ndeshja ka prodhuar jo vetëm lojë të bukur, por edhe gola, pasi...

Hajdari ashpërson tonet: PD dhe PS, banda që luftojnë me njëra-tjetrën

Për deputeten Rudina Hajdari, dy partitë më të mëdha në vend PD dhe PS janë kthyer në banda të cilat luftojnë me njëra-tjetrën. Hajdari shprehet...

Krijimi i partive të reja, Patozi: ‘Thërrmimi’ i PD mund të dali për mirë

Kreu i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi, thotë se fragmentarizimi i PD mund t’i sjelli dobi Shqipërisë. Sipas tij, edhe nëse PD “thërrmohet fare, ndoshta nuk...