E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Kujtoi se e ka braktisur/ Odesa takon nënën biologjike, zbulon arsyen tronditëse

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Odesa erdhi nga Italia për të kërkuar ndihmën e rubrikës “Ka një mesazh për ty” për të gjetur nënën e saj biologjike.

Në moshën 13-vjeçare ajo kishte mësuar se ishte e birësuar dhe pas shumë vitesh ka marrë guximin dhe i është drejtuar emisionit për të mësuar kush janë prindërit e saj biologjikë.

Ardit Gjebrea ftoi në studio nënën biologjike të Odesës, e cila kishte ardhur nga Gjermania dhe historia e saj ishte tepër prekëse.

Historia e dashurisë me burrin e saj ka nisur që në moshën 17-vjeçare, por gjatë rrugës ata hasën në pengesa të mëdha. Durimi, bashkëshorti i saj ishte i dënuar politik dhe vazhdimisht përndiqej. Kur lindi vajza e tyre, Irfani tregon se mjekët i thanë se ishte nën peshë dhe duhet të qëndronte në inkubator.

Dashuria e saj me bashkëshortin arriti të kapërcente pengesat që të tjerët vendosnin, arritën të largohen së bashku nga Shqipëria, por pa vajzën e tyre sepse nuk ua dhanë. Ata e kanë kërkuar vazhdimisht, por nuk kanë mundur të gjejnë asnjë gjurmë të saj.

Kur Arditi i tha Irfanit se e kanë gjetur vajzën dhe ajo ka dëgjuar nga ana e ekranit gjithë historinë, ajo emocionohet dhe shpërthen në lot.

Irfani: Jeta ime ka qenë shumë e vështirë. Kam humbur 4 njerëz në jetën time që i kisha shumë të dashur. Vëllanë 23-vjeç, nënën, babain dhe bashkëshortin para dy vitesh.

Ardit Gjebrea: Më trego pak historinë me të?

Irfani: Isha 17 vjeçe kur u njohëm. Kaluam shumë bukur, kur një ditë prej ditësh i thanë mamasë, si e lë vajzën të dashurojë atë njeri që ka qenë dënuar për politikë. Mamaja ime i tha nuk ka ç’të duhet me kë dashuron vajza ime, lere të qetë. Unë nuk e dija.

Ardit Gjebrea: Çfarë kishte ndodhur me Durimin?

Irfani: Durimi ishte 17 vjeç, për tentativë arratisje e futën në burg, 7 vjet e gjysmë… ishte fëmijë nën moshë.

Ardit Gjebrea: Ju u dashuruat pasi doli ai nga burgu?

Irfani: Pasi doli nga burgu.

Ardit Gjebrea: Ju tregoi?

Irfani: Jo, e kam marrë vesh pas 4 muajsh.

Ardit Gjebrea: Si vazhdoi lidhja?

Irfani: Lidhja vazhdoi shumë mirë, por këtu në Shqipëri ishin ata që e ndiqnin dhe donin ta fusnin në burg me çdo kusht. Nuk mund ta lija ta fusnin prapë brenda, vetëm kur u hapën rrugët, që ika bashkë me të, çdo gjë pastaj ishte më e lumtur.

Ardit Gjebrea: Patët ndonjë moment shkëputje nga njëri-tjetri?

Irfani: Jo gjithmonë bashkë, kemi qenë të lidhur me njëri-tjetrin tërë jetën.

Ardit Gjebrea: Kishit fëmijë?

Irfani: Kisha, por atë fëmijë ma morën në kohën e monizmit.

Ardit Gjebrea: Si ta morën?

Irfani: Më thanë është nën peshë.

Ardit Gjebrea: Si ia vutë emrin?

Irfani: Bashkova emrin tim dhe të burrit tim, Doriana dhe fëmijën e kam në certifikatën time familjare, edhe sot e kësaj dite. Fëmija im nuk ikën që aty, e kam peng. E kam kërkuar dhe do ta kërkoj.

Ardit Gjebrea: Si ta morën fëmijën?

Irfani: Fëmija ishte nën peshë dhe më thanë do ta mbajmë në inkubator. Një ditë prindërit s’ishin, më vjen shefja e maternitetit dhe një mami me xhipin e degës së brendshme dhe më thonë duhet ta çojmë fëmijën në befotrof se duhet të rrijë dhe 3 muaj aty në inkubator.

Në kohën që Irfani lindi, i dashuri i saj nuk ishte me të sepse nuk e linin dhe ai nuk e pa vajzën e tij.

Irfani: Kur ka qenë çupa 8 muajshe doja ta merrja në shtëpi shkova aty, por më thanë s’ka Doriana këtu.

Irfani shpërthen në lot, në momentin kur Arditi i thotë se vajza e saj jeton në Itali. Sapo shikon vajzën e saj në anën tjetër të ekranit, ajo thotë: Më fal, Dori.

Odesa: S’kam çfarë të fal sepse rrethanat e jetës të çojnë në shumë kthesa, kështu që s’kam çfarë të të fal.

Nënë e bijë u takuan në studio dhe ky moment ishte tepër emocionues. /tvklan.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkundet Greqia, një tjetër tërmet i fortë tremb banorët

Tërmetet nuk kanë të ndalur në Greqi. Një lëkundje me magnitudë 4 i shkallës rihter është regjistruar në jug të Kretës. Sipas Institutit të Athinës,...

Parashikimi i horoskopit për sot, ja cila është shenja me fat

Dashi Hëna është e favorshme: përfitoni prej saj, qiell i bukur për dashuri. Në punë, ky është një vit që përfshin vendime të rëndësishme dhe...

Uzuni nuk ia del të ndalë Ronaldon, PSG, Lacio dhe Dortmund bëjnë detyrën

Mbyllen ndeshjet e mbrëmjes së sotme në Ligën e Kampioneve. Ferencvaroshi i Myrto Uzunit, ishte pranë një barazimi historik ndaj Juventusit në Torino, por...

Në gjendje të rëndë prej 2 ditësh, Covid-19 i merr jetën mjekut nga Dibra

Humbje e rëndë për qytetarët dibranët, të cilët kanë shprehur trishtim të madh, pasi mësuan ndarjen nga jeta të mjekut, Ibrahim Kaziu. I ndjeri, 68...

Avokati i Gykatës Speciale: Procesi gjyqësor në Hagë mund të zgjasë 10 vjet

Avokati i Gjykatës Speciale, Taulant Hodaj është shprehur se gjykimi i ish-krerëve të UÇK-së mund të zgjasë deri në 10 vjet. Në një intervistë që...