E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Kufiri detar me Shqipërinë, Greqia: Do të zgjerojmë ujërat tona territoriale

Ministri i Jashtëm, Georgios Katrougalos gjatë takimit të tij në Bruksel me homologun turk Mevlut Çavusoglu është shprehur se Greqia ka vendosur të zgjerojë ujërat territoriale në detin Jon me 12 milje.

“Ne kemi vendosur të zgjerojmë ujërat tona territoriale në detin Jon, si pjesë e përkufizimit të EEZ (Zona ekonomike ekskluzive) tonë me Italinë dhe Shqipërinë.”

Duke theksuar se është një e drejtë e patjetërsueshme, Katrougalos tregon dhe arsyen pse kanë vendosur të fillojnë nga perëndimi i vendit.

“Kemi filluar nga perëndimi i vendit, sepse ka pasur një arsye praktike dhe urgjente” deklaroi ministri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...