E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Ku përfunduan dhjetëra tonë ar të sekuestruar nga diktatura komuniste? (Video)

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

U kap me armë, kush është biznesmeni i pesë hoteleve në Belgjikë që ndodhej në makinë me Fjolla Morinën

Gjatë marrjes në pyetje, këngëtarja Fjolla Morina ka pranuar autorësinë e armës së zjarrit pistoletë tip “Zoraki” dhe 23 fishekë. Ajo ka treguar se...

Pas ngjitjes së tyre në pushtet, komunistët sekuestruan 43.816.682 monedha ari ose 320 tonë, që ndodheshin kryesisht në duart e popullatës. Këto veprime u justifikuan me “ligjin” për tatimin e jashtëzakonshëm për fitimet e luftës”, dhe “për konfiskimin e pasurive private”.

Ndërkohë sipas një shkrese zyrtare në Thesarin e Shtetit, në vitin 1990 figuronte vetëm 3.029 tonë ar. Po ku shkoi pjesa tjetër? Një pjesë e arit, u përdor në vitet e para pas çlirimit për të blerë grurë dhe mallrat e tjera nga Bashkimi Sovjetik. Ndërsa dyshimet më të mëdha, janë se ari i shqiptarëve është depozituar kohë pas kohe në Perëndim.

Në vitet e fundit të regjimit kur edhe situata ekonomike ishte tejet e rënduar, u kryen disa transferta të mëdha ari dhe argjendi. Zyrtarisht për “qëllime kambizmi”, ndërsa dyshohet se ato kanë kaluar në favor të udhëheqësve të lartë komunistë.

Në shkurtin e vitit 1992, shtetasi amerikan Xhon Mekgou dëshmoi se kishte qenë dëshmitar i transferimit nga Shqipëria në Zvicër të 10 tonëve ar në fillim të vitit 1991. Presidenti i atëhershëm Ramiz Alia i hodhi poshtë këto pretendime.

Por një hetim i policisë zvicerane në Cyrih, vërteton se vetëm më 3 korrik 1989 nga Tirana mbërritën me avion 3100 kg ar. Ndërkohë në vitin 2000 në tunelet e Thesarit të Shtetit në Kërrabë, dyshohet se u vodhën rreth 280 kg ar.

Hetimet nuk zbardhën kurrë sasinë e floririt të vjedhur dhe as autorët e vërtetë, ndërsa për vjedhjen do të akuzoheshin disa fshatarë të zonës.

Përgatiti Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

FOTO/ Ndryshimi i Alvin Berishës gati 1 vit pas kthimit nga kampi Al-Hol

Të gjithë e mbajmë mend historinë e 11-vjeçarit, Alvin Berisha, i cili doli nga “kampi i ferrit” Al Hol në Siri. Por si duket...

Vala e dytë e C*vid prek Spanjën, 241 vdekje në 24 orë

Një ndër shtetet Europiane më të prekura me koronavirus është dhe Spanja, e cila në 24 orët e fundit ka pasur një numër të...

Pse Lulzim Basha është dakord me PS për listat e hapura

Nga Alfred Peza Propozimet për hapjen e listave të kandidatëve për deputetë në zgjedhjet e 2021, sipas modelit të ofruar nga PS, janë të njohura...

Gazetari që ishte brenda ‘Al Holit’: Ditën që shkuam kishte çantë bombë të lyer me gjak

Gazetari Julian Kasapi ka folur në lidhje me eksperiencën e tij në kampin Al Hol, ku ndodhen të bllokuar shumë gra dhe fëmijë shqiptarë. I...

Negociatat, Gjermania: Shpresojmë mbajtjen e konferencës së anëtarësimit në dhjetor

Presidenca Gjermane e Bashkimit Evropian ka përsëritur synimin për të mbajtur brenda muajit dhjetor konferencat e para ndër-qeveritare me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut,...