E mërkurë, 23 Shtator, 2020
20 C
Tirana

Kthesë e fortë në procesin Tahiri, gazetari nxjerr prapaskenat e forta

Më të lexuarat

I riu rrahu dhe goditi disa herë me thikë të moshuarin/ Gazetari: Kreu i Policisë në Kavajë të japë dorëheqjen

Gazetari i njohur, Mentor Kikia, ka reaguar ashpër pas publikimit të rastit në Kavajë, ku një i ri rreh një të moshuar në lokal...

Aleksandër Solonik, kush ishte killeri më famëkeq i mafies ruse

Aleksandër Solonik lindi në Rusi, por ishte me origjinë nga Greqia e Veriut. Për këtë arsye njihej edhe si ‘Sasha Maqedonasi’. Që fëmijë tregoi...

Konflikt në Durrës/ Humb jetën 33-vjeçari, sherri nisi për një parakalim

Një 34-vjeçar ka humbur jetën ditën e sotme në Durrës. Idajet Dulla, 33 vjeç, ka mbërritur në Urgjencën e Spitalit Durrës me plagë thike. Dyshohet...

“Ju tregoj kapterin e kampit të Tepelenës, që ndiqte vajzat e nuset e reja dhe i fuste tek magazina”/Dëshmia e të arratisurit në ’66-ën

Nga: Dashnor Kaloçi Memorie. al publikon disa nga historitë e panjohura të ndodhura në Kampin e Tepelenës, ku pas vitit 1947, regjimi komunist i Enver...

Arrestoi Nehat Kullën dhe Tan Kateshin, policia shoqëron kolonel Edmond Kosenin

Policia e Peqinit ka ndaluar ish-drejtorin e Policisë së Elbasanit, kolonel Edmond Kosenin. Pasi është shoqëruar në ambientet e komisariatit ai është lënë i lirë. Kush...

Rriten tensionet, Turqia bën lëvizjen e papritur 24 orë para samitit të BE

Turqia ka bërë një lëvizje të papritur vetëm 24 orë para Samitit të Bashkimit Evropian, për të shqyrtuar çështjen e përplasjes me Greqinë në...

Ndahet nga jeta Faik Perkoxha, personi që tërhoqi qenin zvarrë pak ditë më parë

Është ndarë nga jeta ditën e sotme për shkak të infarktit në zemër 50-vjeçari, i cili pak ditë më parë u arrestua për keqtrajtimin...

Londër/ Arrestohen tre shqiptarë, kishin disa shtëpi hashashi

Policia britanike ka arrestuar tre shqiptarë. Ata merreshin me kultivimin e hashashit dhe janë kapur duke kultivuar bimën narkotike në disa shtëpi. Personat e...

Kush ishte gjyshi i Ava Max, aktori shqiptar që u nda nga jeta sot

Këngëtarja e njohur me origjinë shqiptare, Ava Max, ndau sot me ndjekësit e saj lajmin e trishtë për ndarjen nga jeta të gjyshit të...

Vrau shoferin e fugonit me thikë në zemër, Arbër Kote nuk pranohet në burgun e Durrësit

Arbër Kote, i cili u arrestua pasi vrau me thikë në zemër shoferin e një fugoni, nuk është pranuar në paraburgimin e Durrësit. 26-vjeçari i...

Gazetari Elton Qyno është shprehur se gjyqi ndaj ish-ministrit Saimir Tahiri po zvarritet qëllimisht. I ftuar në studion e “Pa Protokoll”, Qyno tha se kjo që po ndodh me Tahirin është një përpjekje për ta lënë jashtë politikës.

Duke bërë një analizë të kësaj çështje, ai tha se janë tre faktorë të cilat kanë ushtruar presion. Ai i referohet politikës, ndërkombëtarëve dhe medias.

Gazetari, duke pasqyruar çështjen në fjalë, përmendi faktorin ndërkombëtar. Për të, prezenca e tyre është presion për një gjyqtar, për një prokuror, por edhe për të pandehurin.

Po kështu, zgjatja e afateve me 2 apo 3 vite që do të ketë procesi është një kohë e gjatë. Qyno shprehet më tej se kjo kohë shërben për të rilindur figura të tjera në PS.

“Presioni ka ardhur jo vetëm nga politika në këtë çështje, por edhe nga ndërkombëtarët dhe media. Janë tre faktorë që kanë ushtruar presion në këtë çështje. Ne çdo seancë kemi faktorin ndërkombëtar që ndjekin këtë proces gjyqësor.

Nuk është ndonjë gjë jo e ligjshme për të ndjekur një gjyq, por prezenca e tyre është presion për një gjyqtar, për një prokuror, por edhe për të pandehurin.

Nga ana tjetër, shumë ujëra lëvizin nën rrogoz sa i përket politikës shqiptare, ku nëse do të kishim sot një vendim do të ndaheshe shapi nga sheqeri sa i përket ecurisë dhe për ambicien e zotit Tahirit në politikë.

Kjo është një përpjekje për ta lënë mënjanë ose jashtë nga politika. Zgjatja e afateve me 2 apo 3 vite që do të ketë procesi është një kohë e gjatë. Kjo kohë shërben për të rilindur figura të tjera në PS dhe mbajtja e këtij begraundi kriminal që i është adresuar këtij personi, i ka lënë një njollë të madhe”, tha gazetari Qyno.

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri, reagoi ashpër pas vendimit të Gjykatës së Apelit për të rikthyer çështjen në pikën zero.

Tahiri theksoi se nuk e priste këtë vendim, duke shtuar se rikthimi në pikën zero është padrejtësi.

“Jo, nuk e prisja, është mbas thuajse 3 vitesh. Historia do të merrte një drejtim, cilido qoftë. Rikthimi në pikën zero është padrejtësi”, tha Tahiri.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pandemia ndryshon rrjedhën e jetës/ Anulohet ceremonia e çmimeve Nobel 2020. Ja si do të shpallen fituesit

Nuk kishte si të ndodhte ndryshe ku për shkak të pandemisë, nuk do të ketë ceremoni çmimesh Nobel këtë vit në Stokholm. Për herë të...

Arrestohet 25-vjeçari në Elbasan, në kërkim për plagosjen me armë të shokut të tij

Një 25-vjeçar është arrestuar nga policia e Elbasanit. Shtetasi E.Gashi, ishte shpallur në kërkim për vrasje të mbetur në tentativë. Ai është autor i plagosjes me...

“Situata po përshkallëzohet”, Greqia përgatitet për mbylljen

Greqia po bëhet gati për një mbyllje të dytë. Duke marrë shkas nga numri në rritje i të infektuarve, qeveria greke paralajmëroi dje se...

Të shtëna me armë në Greqi, plagoset 21-vjeçari shqiptar

Një 21-vjeçar shqiptar u plagos në orët e para të mëngjesit nga të shtënat me armë në Kallithea të Greqisë. Ngjarja ka ndodhur pak pas...

Horoskopi, 23 shtator 2020

Dashi A jeni gati të nisni një aventurë të re sot? Jeni nervozë? Sapo të zhyteni në aventurën e sotme, do të ndiheni mirë dhe...