E enjte, 6 Gusht, 2020
30 C
Tirana

Kryeprokurori Olsian Çela bën lëvizjen urgjente, urdhër të prerë vartësve

Më të lexuarat

‘Bejruti qytet fantazmë’/Babai fsheh fëmijën poshtë tavolinës, prifti tmerrohet gjatë meshës

Pamje të rënda janë shpërndarë në media, duke demostruar momente prekëse sesi e përjetuan njerëzit shpërthimin në kryeqytetin libanez. Në një video të postuar...

Meta dekreton me shpallje 4 ligje të qeverisë

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar sot me shpallje 4 ligje të miratuara nga Kuvendi i Shqipërisë. Me anë të një njoftimi, Presidenca bën me dije...

“E bëmë për nderin e familjes, vinte tek e afërmja jonë”, vëllezërit zbardhin konfliktin me taksistin 71-vjeçar

Vëllezërit Shera kanë pranuar vrasjen e taksistit 71-vjeçar, ndërsa kanë thënë se ishin përpjekur që të zgjidhnin një konflikt. Dy vëllezërit Arsil dhe Sajmir Shera...

Këta janë dy vëllezërit që vranë taksistin 71-vjeçar, ja çfarë iu gjeti policia gjatë kontrollit të befasishëm 

Arsil dhe Saimir Shera janë të dyshuarit kryesor për vrasjen e taksistit 71-vjeçar, Abdulla Budlla. Policia thotë se arrestuan 32-vjeçarin Sajmir Shera, i dënuar...

VIDEO/ Shpërthim masiv në Bejrut, shkatërrohen ndërtesa të tëra

Një shpërthim masiv ka tronditur ditën e sotme Bejrutin. Shpërthimi ka qenë aq i madh saqë ka shkatërruar ndërtesat që ndodheshin afër, duke ngritur...

Shqipëria regjistron bilancin më të rëndë që nga shpërthimi i pandemisë

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 6 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht nuk e kanë fituar dot betejën...

Kosovë/ Në kulmin e pandemisë, infermierët dalin në protestë

Në kulmin e pandemisë, disa infermierë kanë dalë duke protestuar në Kosovë. “Kërkesa jonë, e drejtë dhe direkte është që nga 18 euro (për ndërrimin...

“Nuk e ka zakon malësori të tallet me vdekjen e dikujt”, qytetari bën ‘për një lek’ Berishën

Kreu i qeverisë Edi Rama, postoi disa vargje në rrjetet sociale, për të nderuar nënën e tij. Ish-kryeministri Sali Berisha akuzon Ramën, që nuk...

Imazhet satelitore tregojnë katastrofën e vërtetë të shpërthimit në Bejrut

Imazhet satelitore japin një pasqyrë më të qartë të shtrirjes së vërtetë të shkatërrimit në Bejrut pasi një depo e mbushur me kimikate të...

Paralajmërimi i Bill Gates: Koronavirusi asgjë para krizës së re që po na afrohet

Filantropi i njohur, Bill Gates, ka paralajmëruar se kriza e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, nuk është asgjë përpara asaj që po afron. Në një...

Lirimet nga qelia të personave të dënuar me burgim të përjetshëm për vepra të rënda penale, si vrasja, apo edhe pranimet e kërkesave të të pandehurve për ulje të dënimit, ka bërë që kryeprokurori Olsian Çela tu drejtohet prokurorëve që të tregohen më të kujdesshëm, veçanërisht me këto çështje.

Burime nga prokuroria sqaruan për ‘ABC News’, se kreu i Prokurorisë së Përgjithshme, në kërkesën dërguar vartësve të tij, shprehet se për çdo kërkesë bërë nga të pandehurit, e sidomos ata që kanë një vendim të formës së prerë me burg përjetë, duhet të tregojnë sa më shumë kujdes, e të mos bëhen palë me krimin.

Kërkesa e Çelës drejtuar prokurorëve është bërë javët e fundit, pas lirimit nga qelia të të dënuarit përjetë Endrit Dokles.

Mësohet se këtë kërkesë, Çela ua ka dërguar edhe prokurorive në Elbasan e në Durrës. Kërkesë për rishikim vendimi dhe lirim nga qelia ka bërë edhe Arben Grori, i dënuar përjetësisht për vrasjen e Naim Zyberit në vitin 1999 në Itali. Kërkesa e tij është depozituar në Gjykatën e Tiranës.

Ndërsa Gjykata e Durrësit pritet të japë vendimin lidhur me kërkesën e të pandehurit Osman Karpuzi, kosovari i dënuar me 20 vjet burg si bashkëautor i atentatit ndaj ish-drejtuesit të bandës së Durrësit, Lulëzim Berisha, në gusht të 2005-ës. Edhe Karpuzi ka kërkuar rihapje të çështjes. Fillimisht kërkesa e tij u kundërshtua nga Gjykata e Krimeve të Rënda. Këtë vendim, ai e ankimoi në Apelin e Gjykatës së Posaçme, por ky institucion ka shpallur moskompetencë, duke ia përcjellë kërkesën Gjykatës së Durrësit për ta shqyrtuar. /abcnews.al

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Erdhi në Tiranë 24 orë para ngjarjes/ Shqiptarja rezidente në Liban: Si i shpëtova shpërthimit në Bejrut

Asgjë nuk ndodh rastësisht në këtë botë! Megjithatë, shumë rastësi të mbledhura bashkë bënë që një shqiptare t’i shpëtojë mrekullisht shpërthimit të tmerrshëm që...

Lëvizja Vetëvendosje hedh hapin e radhës për rrëzimin e qeverisë Hoti

Lëvizja Vetëvendosje nuk ka të ndalur me kundërshtitë e saj ndaj qeverisë Hoti, ndërsa do të nisin peticionin për shkarkimin e kësaj qeverie. Rexhep...

Autobusi në Paskuqan merr flakë në ecje

Një autobus në Paskuqan ka marrë flakë në ecje. Fatmirësisht nuk raportohet për të lënduar. Policia njofton se nga flakët e zjarrit janë shkaktuar...

Allan Lichtman: Joe Biden, presidenti i ardhshëm i SHBA-së

Një profesor i historisë që ka parashikuar saktë rezultatin e të gjitha zgjedhjeve presidenciale amerikane që nga viti 1984, thotë se demokrati Joe Biden...

“The Simpson” kanë parashikuar shpërthimin në Bejrut? Pamjet po trondisin botën (VIDEO)

Duket e frikshme por seriali "The Simpsons" ka parashikuar shpërthimin në Bejrut. Seriali mjaft i njohur amerikan “The Simpson” që tregon jetën e një...