E hënë, 3 Gusht, 2020
21 C
Tirana

Kryeministri që u bë kryekapitalisti i katastrofës

Më të lexuarat

“Po kthehen në vatra potenciale”, Manastirliu bën thirrjen e rëndësishme

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu përmes një postimi në rrjetin social Facebook njofton se festat apo ditëlindjet po kthehen në vatra potenciale dhe si...

Tjetër bilanc i rëndë nga koronavirusi në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot betejën...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

OBSH bën paralajmërimin aspak pozitiv lidhur me pandeminë

Shefi i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus së fundmi bëri një paralajmërim aspak pozitiv lidhur me pandeminë e koronavirusit. Ai theksoi se efektet...

“Fatkeqësisht dominojnë edhe moshat e reja”, mesazhi i fortë i mjekes

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu ka publikuar në rrjetin social Facebook, mesazhin e Dr. Migena Qato e cila shprehet se në spitalet COVID-19, fatkeqësisht...

Shkencëtarja që u arratis nga Kina: Koronavirusi doli nga një laborator ushtarak

Specialistja e virologjisë në shkollën e Shëndetit Publik në Hong Kong, Li Meng-Yan, ka deklaruar se koronavirusi e ka origjinën nga një laborator që...

Policia arreston 2 shoferë, bllokon 19 leje drejtimi

Policia e Shtetit bën me dije se kanë përfunduar në pranga 2 shoferë për drejtim mjeti në gjendje të dehur, ndërsa janë bllokuar 19...

Nuk u gjunjëzua si të tjerët gjatë himnit, basketbollisti i NBA shpjegon arsyen

Basketbollisti i Orlando Magic, Jonathan Isaac, u bë lojtari i parë i NBA që qëndroi në këmbë gjatë himnit amerikan që kur kampionati amerikan...

Pandemia/ Situata në Shqipëri vijon të jetë shqetësuese, publikohet bilanci

Situata në Shqipëri si pasojë e koronavirusit vijon të jetë shqetësuese! Së fundmi Ministria e Shëndetësisë ka publikuar bilancin e 24 orëve të fundit. MSH...

Të rritesh në kohë krize, biznesi që u zhvillua gjatë periudhës së pandemisë

Orientimi i burimeve drejt prodhimit të maskave i mundësoi kompanisë së prodhimit të tekstileve, SAM, jo vetëm të kompensonte rënien e porosive nga partnerët...

Në shtator të vitit 2005, ndërtuesit më të mëdhenj në New Orleans u mblodhën në një darkë të madhe festive. Vendi sapo ishte goditur nga një prej uraganeve më të fuqishëm në historinë e SHBA-ve dhe ndërtuesit kishin arsye te forta për të festuar.

Më kryesorja ishte ajo që Joseph Canizaro, një nga ndërtuesit më të mëdhenj në Orleans do ta deklaronte publikisht: “Më në fund e pastruam New Orleansin nga banesat publike. Atë që ne nuk mundem ta bënim përmes lobimit, e bëri Zoti”.

Banesat publike janë apartamente në pronësi të qeverisë, të cilat u jepen me qira sociale familjeve të varfra. Në New Orleans këto ndërtesa ndodheshin në zonat më të lakmuara nga ndërtuesit privat. Por pavarësisht lobimit shumëvjeçar të ndërtuesve për të shembur banesat publike dhe ndërtuar mbi to kullat private, autoritetet në New Orleans kishin rezistuar, deri ditën që Katrina shkatërroi pjesën dërrmuese të tyre. Kjo ishte arsyeja e festës së ndërtuesve, teksa qindra mijë qytetarë të New Orleansit ndodheshin në çadra të pastrehë.

Në kursin e historisë, fatkeqësitë natyrore janë përdorur thuajse gjithmonë nga një grup i ngushtë për të nxjerr përfitime të padrejta në kurriz të qytetarëve. Naomi Klein një shkrimtare dhe aktiviste sociale nga Kanadaja e ka pagëzuar këtë fenomen me termin Kapitalizmi i Katastrofës.

Në Shqipëri, doktrina e Kapitalizmit të Katastrofës nuk është e panjohur. Veçanërisht gjatë dy dekadave të fundit ajo është aplikuar shpesh, kryesisht për të tjetërsuar asete publike ose për të krijuar tregje me ligj. Por tani vendi mund të përballet me një përshkallëzim agresiv të Kapitalizmit te Katastrofës dhe qytetarët do ta paguajnë shtrenjtë.

Në mbledhjen e dytë të Komitetit të Rindërtimit, kryeministri Edi Rama lançoi publikisht planin e qeverisë për të bërë të detyrueshëm sigurimin e banesave. Për të justifikuar këtë masë radikale, me dyshime të forta kushtetutshmërie, kreu i qeverisë përdori një argument të pavërtetë. Atë se si sigurimi i pronës nga katastrofat është i detyrueshëm edhe në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Lexo edhe :   Një ‘Déjà vu’ mes nënash

Përdorimi i frikës dhe të tezave të pavërteta është mekanizmi tipik për të implementuar Kapitalizmin e Katastrofës. Edhe pse SHBA-të janë një vend që goditen shpesh nga fatkeqësitë natyrore, sigurimi i pronës nga katastrofat në SHBA nuk është i detyrueshëm. As në nivel federal dhe as në nivel lokal.

Lexo edhe :   Familja Rama me një mesazh të dytë për të afërmit dhe miqtë, ky është vendimi që kanë marrë

Në Florida, një nga qytetet më të goditura nga uraganet në SHBA, vetëm 8 për qind e banesave janë të siguruara. Në Californi, një nga vendet më sizmike të globit vetëm 18 për qind e familjeve kanë sigurim prone nga tërmeti.

Këto dy fakte mjaftojnë për të ekspozuar të pavërtetën. Asnjë shtet në SHBA nuk e ka sigurimin e pronës te detyrueshëm me ligj. Dhe nuk ka se si ta ketë, kur Kushtetuta e SHBA-ve nuk pranon as sigurimin e detyrueshëm shëndetësor dhe atë për efekt pensioni.

Por teksa të vërtetat e SHBA-së janë të ndryshme nga ato që servir kryeministri për të shtyrë përpara projektin e sigurimit të detyrueshëm të banesave, ngjashmëritë me Shqipërinë janë të tjera. Ashtu si në SHBA edhe në Shqipëri, peshkaqenët janë gjithmonë gati të shfrytëzojnë katastrofat për të nxjerrë fitime të padrejta me forcën e ligjit.

Në një paralele gati tragjike me atë të New Orleansit, ndërtuesit shqiptar u vërsulën me po të njëjtën shpejtësi të përfitojnë nga tërmeti. Teksa njerëzit ishin ne shok total psikologjik, Artan Dulaku, hodhi në publik tezën e blerjes së apartamenteve që ndërtuesit kanë stok të pashitur. Kapitalizmi i Katastrofës është kudo i njëjtë. Vuajtjet e njerëzve janë mundësi për të fituar para.

Të dy projektet duket se po shkojnë drejt realizimit. Edhe sigurimi i detyrueshëm i banesave edhe blerja e apartamenteve stok të ndërtuesve. Kjo do ta bëjë Ramën, si promotorin më të madh të Kapitalizmit të Katastrofës në historinë e Shqipërisë. Kryeministri që u bë kryekapitalisti i katastrofës.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Rezultoi pozitiv me koronavirus, ja takimet që zhvilloi Hoti sot

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, konfirmoi sot se kishte rezultuar pozitiv në testin e koronavirusit. Përmes një postimi në Facebook, Hoti tregoi se nuk kishte...

Mesazhet e mbylljes në kohën e listave të hapura

Jozefina Topalli mund të ishte vënë në siklet. I kishte të gjitha shanset të rrezikonte para demokratëve të Shkodrës, nëse Lulzim Basha do të...

Teuta mposht Tiranën, fiton Kupën e Shqipërisë

Teuta shpallet fituese e Kupës së Shqipërisë. Durrsakët mposhtën në finale Tiranën me rezultatin 2-0. Rustem Hoxha kaloi bregdetarët në avantazh, ndërsa Tirana mori shpejt...

Kryeministri i Kosovës rezulton pozitiv me koronavirus

Kryeministri kosovar, Avdullah Hoti, ka rezultuar pozitiv me Covid-19. Lajmin e ka bërë të ditur vetë Hoti, përmes një postimi në Facebook. Ai shkruan se...

Humbja e jetës së Aneta Ramës, Zgarbi ngushëllon kryeministrin

Kritiku dhe personaliteti i shquar i artit italian, Vittorio Sgarbi, ka ngushëlluar kryeministrin Edi Rama për humbjen e nënës së tij. “Dashurinë për Italinë dhe...