E diel, 1 Gusht, 2021
40.5 C
Tirana

Kryeministri italian bisedë telefonike me Putin, çfarë diskutuan

Si pasojë e tre sulmeve ajrore në Zawiya, tre civilë humbën jetën dhe dhjetë të tjerë u plagosën.

Para pak ditësh Presidenti i këshillit Libian, Fayez Serraj i është drejtuar me një letër kryeministrit italian Giuseppe Conte, SHBA, Britanisë së Madhe dhe Algjerisë që t’i ndihmojnë për të parandaluar përparimin e gjeneralit libian Khalifa Haftar Haftar drejt Tripolit.

Conte ka zhvilluar këtë pasdite një një bisedë të gjatë me presidentin rus Vladimir Putin, ku temë e bisedës ishte konflikti në Libi.

Po ashtu, ministri i Jashtëm italian Luigi Di Maio pati një bisedë telefonike edhe me homologun e tij turk, Mevlut Cavusoglu.

Ndërkohë, presidenti turk Rexhep Tayyiip Erdogan ka njoftuar sot se qeveria e Ankarasë po përgatitet të paraqesë një ligj për dërgimin e trupave në Libi. Kjo pritet të vendoset sapo të rinisë punën Parlamenti turk më 7 janar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

SHBA sanksionon më shumë zyrtarë kubanë për shtypjen e protestave

Administrata e Presidentit Biden ka vendosur sanksione ndaj forcave policore të Kubës dhe dy udhëheqësve të saj pas protestave të fundit në vendin ishull...

Maqedonia e Veriut mund të rekomandojë dozën e tretë të vaksinës

Maqedonia e Veriut nuk e përjashton mundësinë e aplikimit të dozës së tretë të vaksinës kundër koronavirusit pasi, siç tha ministri i Shëndetësisë, Venko...

Izraeli akuzon Iranin për sulmin vdekjeprurës në cisternat e naftës

Izraeli ka akuzuar Iranin se qëndron pas një sulmi ndaj një cisternë nafte në të cilën u vranë dy anëtarë të ekuipazhit, një shtetas...

Pranoi plagjiaturën, bie popullariteti i kandidatit për kancelar në Gjermani

Kandidati potencial për të zvendësuar Kancelaren Angela Merkel, në Gjermani Armin Laschet ka kërkuar falje pasi ka përdorur plagjaturë në librin e tij. Laschet, në...

Manaj i pafat, portieri i Shtutgartit i mohon golin e radhës me Barçën (Video)

Rei Manaj e nisi nga stoli miqësoren e sotme që Barcelona luajti në Gjermani kundër rivalëve të Shtutgartit. Sulmuesi shqiptar u aktivizuar vetëm në minutën...