E enjte, 13 Gusht, 2020
34 C
Tirana

Kryeministri britanik nën presion për të mbledhur parlamentin

Më të lexuarat

Sërish rekord rastesh të reja në Shqipëri

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit kanë ndërruar jetë 3 persona nga koronavirusi. Fatkeqësisht, nuk e kanë fituar dot...

“U kthye nga një ferr plehrash në destinacion turistik”, Rama publikon videon

Kryeministri Edi Rama e ka nisur mëngjesin e sotëm me publikimin e një videoje në rrjetin social Facebook. Në videon në fjalë shfaqet Belshi, ndërsa...

Firmoset marrëveshja me qeverinë italiane, sektorët ku do të shkojnë 95 milion euro

Së fundmi është firmosur marrëveshja mes qeverisë shqiptare dhe asaj italiane për dokumentin e detajimit të angazhimit prej 95 milion euro. Lajmin e bëri të...

Agron Shehaj dhuron respiratorë dhe aparat dialize për spitalin COVID 2

Biznesmeni dhe ish-deputeti i PD, Agron Shehaj i ka dhuruar dy respiratorë dhe një aparat dialize spitalit Shefqet Ndroqi, i cili është kthyer aktualisht...

Tensionet me Turqinë, Greqia kërkon ndihmën e SHBA-së

Ministri i Jashtëm grek, Nikos Dendias, do të zhvillojë një takim me sekretarin amerikan të Shtetit, Mike Pompeo, në Vjenë të premten. Përmes një deklarate,...

Rekord rastesh të reja në 24 orët e fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me koronavirusin e kanë...

Ishin fshehur në Shqipëri, ekstradohen 9 persona drejt Italisë

Nëntë persona të kërkuar që janë arrestuar në Shqipëri janë ekstraduar ditën e sotme në Itali. Sipas policisë, të ekstraduarit janë shtetas shqiptar nga mosha...

“I besoj Putinit”, kush është presidenti i parë që do marrë vaksinën ruse

Presidenti i Filipineve, Rodrigo Duterte, është shprehur mjaft besimplotë lidhur me zbulimin e vaksinës së koronavirusit nga Rusia. Duterte ka treguar gatishmërinë të bëhet personi...

“Nuk ia uroj as armikut”, Veliaj flet për herë të parë pas shërimit nga virusi

Kryetari i Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, është ritkthyer sot në zyrën e tij, pasi u shërua nga koronavirusi. Në një prononcim për News24, Veliaj...

Rriten tensionet, anijet dhe avionët francezë pozicionohen në anën greke në Egje

Egjeu Lindor nuk po gjen qetësi dhe duket se situata është nxehur shumë gjatë orëve të fundit. Franca i është përgjigjur Turqisë duke dërguar në...

Kryeministri britanik Boris Johnson hodhi poshtë të hënën idetë për të thirrur në seancë parlamentin, ndërsa ligjvënësit ndodhen me pushime verore, lidhur me rrjedhjen në shtyp të dokumenteve qeveritare, që paralajmërojnë probleme të mëdha për vendin në rast të largimit nga BE-ja pa marrëveshje.

Dokumentet sekrete u publikuan nga gazeta “Sunday Times”. Problemet më serioze që pasqyrohen në to lidhen me ndërprerjet në furnizimin me ilaçe, mungesë të produkteve ushqimore si dhe ujit të freskët për shkak të ndërprerjes të mundshme të importit të kimikateve që trajtojnë ujin.

Megjithëse skenarët e zymtë të përshkruar në dokumentet që kanë rrjedhur prej qeverisë, janë diskutuar prej kohësh nga akademikët dhe ekonomistët, ato janë hedhur poshtë si përhapëse paniku nga përkrahësit e largimit të Britanisë nga BE-ja.

Zyra e kryeministrit Johnson tha se dosja e botuar ishte “e vjetër” dhe se Dhoma e Komuneve do të kthehej në seancë sipas planifikimit, më 3 shtator.

“Nuk pretendoj se nuk do të ketë pengesa gjatë rrugës”, tha zoti Johnson. “Do të ketë, por nëse të gjithë i kushtojmë vëmendje, nuk kam dyshim se mund të bëhemi gati”, shtoi ai.

Partia Laburiste në opozitë, e cila po përpiqet të vonojë Brexit-in e të krijojë një qeveri të unitetit kombëtar, vuri theksin tek dokumentet e publikuara si një tregues tjetër se dalja pa marrëveshje duhet të shmanget.

Zyrtari i lartë i partisë John McDonnell mbështeti kërkesën e më shumë se 100 ligjvënësve që nënshkruan një letër ku i kërkohej zotit Johnson të thërrasë para kohe parlamentin për t’i hapur rrugë debatit mbi krizën që ka përfshirë procesin Brexit./VOA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pamjet e shtëpisë në California të Harry-t dhe Meghan janë përrallore

Pamjet e shtëpisë në California të Harry-t dhe Meghan janë realisht përrallore! “Një copë parajsë për të pasurit”... pikërisht kështu është cilësuar rezidenca e re...

Përfundon misioni i mjekëve italianë, Manastirliu: Bashkëpunimi ynë do të vijojë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu së fundmi priti në një takim grupin e mjekëve italianë, të cilët për 2 javë ofruan veprimtari konsulence për...

Rriten tensionet, anijet dhe avionët francezë pozicionohen në anën greke në Egje

Egjeu Lindor nuk po gjen qetësi dhe duket se situata është nxehur shumë gjatë orëve të fundit. Franca i është përgjigjur Turqisë duke dërguar në...

Erdogan: Do flas me Merkel për tensionet me Greqinë

Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, tha se ai do të flasë me kancelaren gjermane, Angela Merkel, dhe kreun e Këshillit Evropian, Charles Michel, në...

Zaev merr mandatin për formimin e qeverisë së re

Kryetari i LSDM-së, Zoran Zaev ka marrë sot mandatin për formimin e Qeverisë së re, pak kohë pasi koalicioni i udhëhequr nga ai doli...