E diel, 16 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Krummlauf, arma gjermane me tytë të lakuar që e qëllonte armikun pa rrezikuar

Vrasja e armikut dhe ruajtja e vetes, është një nga shpresat e çdo ushtari në frontin e luftës. Gjermanët e krijuan një armë të tillë në fundin e Luftës së Dytë Botërore. Krummlauf, ishte një armë me një tytë të lakuar. Ajo ishte pajisur me një periskop si nëndetëset, për të shënjestruar dhe qëlluar nga qoshet e mureve, apo nga një pozicion i sigurt, pa rrezikuar aspak jetën. Kjo armë u prodhua në disa variante, me tytën e lakuar në 30, 45, 60 dhe 90 gradë pjerrësi. Por për shkak të trajektores së plumbit, tyta konsumohej shumë shpejt dhe duhej ndërruar vazhdimisht, mesatarisht pas 160-300 të shtënave. Dizenjuesit i hapën armës disa vrima të vogla në tytë për të zvogëluar presionin. Sërish, jetëgjatësia e Krummlauf mbeti e njëjtë. Ideja në parim ishte shumë interesante, por ajo nuk e ndryshoi rezultatin e Betejës së Berlinit. Më vonë amerikanët dhe britanikët, eksperimentuan disa variante të kësaj arme, por sërish kjo armë nuk ishte shumë funksionale.

Përktheu: Tirana Today

Burimi: https://www.popularmechanics.com/military/weapons/a21800/forgotten-weapons-wwii-curve-a-bullet/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...