E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Krujë/Banorët në protestë për ujin: Të dorëhiqet kryebashkiaku

Banorët e Krujës kanë dalë sot në një protestë para Bashkisë së qytetit, pas helmimit të mbi 600 qytetarëve. Ata kanë kërkuar dorëheqjen e kryetarit të Bashkisë, Artur Bushi si dhe drejtorin e Ujësjellësit.

“I gjithë populli i Krujës e di se nga janë marrë ato tuba të ujësjellësit, pasi janë marrë nga tubat e naftës në Ballsh. Kërkojmë që të merrem masa. Uji i ri erdhi me ngjyrë. Ndaj e hoqën atë ujin e ri”, tha një prej protestuesve.

Ndërkohë, disa të tjerë thonë se tubat e ujësjellësit janë marrë në Bulqizë. Aktualisht uji që shkon në banesa te qytetarëve, është i pakonsumueshëm.

Helmimi i banorëve të Krujës u shkaktua nga bakteret në ujin e pijshëm. Analizat zyrtare të Institutit të Shëndetit Publik tregojnë prezencë të bakterit enterokok në një pikë burimi të ujit.

“Nga analizat e marra nga ISHP ka rezultuar që në një pikë të vetme të ujësjellësit, ka rezultuar bakteri enterokok, shkak i këtyre shqetësimeve, do e ndjekim me rigorozitet, epidemi e shkaktuar nga uji. Nga shirat e rënë”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Në gjigandin e ‘Amazon’ punonjësit trajtohen si ‘skllevër’, punë jashtë orarit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...