E shtunë, 25 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Kriza politike/ Mustafaj: S’mjaftojnë protestat, ç’duhet të bëjë Basha

Ish-ministri i Jashtëm, Besnik Mustafaj ka kritikuar opozitën, për të cilën shprehet se duhet të paraqesë një platformë të gjerë, ku nuk përjashtohet dialogu me qeverinë.

I ftuar në rubrikën “Opinion”, në News24, Mustafaj tha se nuk mjaftojnë vetëm protestat dhe se Basha duhet të ofrojë veprime të tjera politike, ndër to informimin e të huajve me argumente.

“Protesta është e domosdoshme dhe pjesëmarrja e njerëzve, por nuk është e mjaftueshme. Protesta duhet të shoqërohet me veprime të tjera politike të cilat nuk po i shohim. Unë besoj se tani ka një konsolidim të protestës. Tashmë Basha dhe ekipi i opozitës duhet të ofrojë një platformë të gjerë ku nuk përjashtohet dialogu me qeverinë. Dialogu është pjesë e sistemit dhe nuk duhet të përjashtohet. Basha duhet të bëjë fushatë për informimin e të huajve. Ata janë të vëmendshëm, por duan argumente”– tha Mustafaj.

Referuar deklaratave të ndërkombëtarëve, të cilat i kanë bërë disa herë thirrje opozitës që të tërhiqet nga vendimi i djegies së mandateve, analisti u shpreh se rikthimi i opozitës në Kuvend është i pamundur dhe se nuk ka bazë ligjore.

“Përvoja që kam unë në marrëdhëniet ndërkombëtare më bën ti relativizoj këto reagime. Opozitës i kërkohet që të shkojë mbrapsht, ndërsa opozita ka shkuar aty që nuk mund të kthehet më. Opozita nuk ka më asnjë bazë ligjore për të rimarrë mandatet. Rikthmi në Kuvend siç ja kërkojnë ndërkombëtarët është i pamundur. Presioni i ndërkombëtarëve është pa sukses”, tha ai.

Mustafaj tha se nuk është opozita pengesë për çeljen e negociatave dhe integrimin pasi sipas tij nuk janë realizuar objektivat e vendosura nga KE.

“KE vuri disa objektiva për negociatat të cilat nuk janë realizuar. Përmendja tani e destinacionit të çeljes së negociatave si një pengesë nga opozita është një shantazh pa vlerë. Opozita nuk është pengesë reale për integrimin. Nuk ka mundësi Basha të bëjë ndryshimet kushtetuese edhe sikur PS të jetë dakord. Nuk ka mundësi të jetë pjesëmarrëse për ndryshimet kushtetuese opozita. Basha tani duhet të flasë për format e protestës. Sistemi elektoral është një sitëm ligjor dhe Basha duhet të sqarojë se çfarë ndryshimesh kërkon”– tha Mustafaj.

Lexo edhe :   Të isha socialist, do gëzohesha pafund kur Berisha e baltos Bashën kësisoj…
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...