E diel, 13 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

Kriza politike/ LSI: Pakti kombëtar, jetik për vendin

Zv.kryetari i LSI-së, Luan Rama ka artikuluar idenë e një pakti kombëtar për integrimin e Shqipërisë në BE.

Në një intervistë për “Ora News”, Luan Rama e ka cilësuar këtë pakt “jetik për vendin”, duke veçuar reformën kushtetuese, garantimin e ndarjes së pushteteve, si dhe reformën zgjedhore për garantimin e votës së lirë.

Sipas tij, qytetarët duhet të zgjedhin të lirë, si në çdo vend demokratik të BE-së, ndërsa theksoi se krimi i organizuar nuk duhet të përfshihet e të përcaktojë përmes blerjes së votave se kush do të jetë minorancë në parlament.

Ndër të tjera, Rama nënvizoi se dhe reforma në drejtësi duhet të jetë pjesë e këtij pakti.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Korçë/ Mbytet një person në rezervuarin e Gjançit, nuk dihet identiteti

Një person ende i paidentifikuar është gjetur i mbytur në rezervuarin e Gjançit. Policia ndodhet në vendin e ngjarjes, ku po merr në pyetje banorët...

PD/ Voton kandidatja Harxhi, fjala e saj për median

Edit Harxhi, kandidatja e vetme grua për të marrë drejtimin e PD-së ka folur shkurtimisht për median siç patën bërë më parë dhe kandidatët...

PD/ Voton kandidati Fatbardh Kadilli, fjala e tij për median

Ka votuar pak më parë dhe kandidati për kreun e PD-së Fatbardh Kadilli. Në fjalën e tij të shkurtër për median ai i ftoi...

G7 me projekte alternative kundrejt Kinës

Si kundërpeshë ndaj Kinës, shtetet e G7-s ranë dakord në samitin e tyre në Cornwall për një iniciativë globale për projekte infrastrukturore. Temat ekonomike dhe...

PD/ Basha i pari që votoi nga kandidatët, fjala e tij për median

Lulzim Basha ka qenë i pari nga kandidatët në votim për kreun e PD-së që ka votuar sot. Në fjalën e tij për median...