E premte, 24 Shtator, 2021
13.5 C
Tirana

Kriza në Afganistan/ Hija e një krize të re emigracioni ‘fluturon’ mbi Evropë

BE propozon dialog me talebanët, për të zvogëluar flukset e migrimit – Nikos Dendias bëri thirrje për një qëndrim të bashkuar evropian në fjalimin e tij – Vlerësimet e para flasin për 300.000 deri në 500.000 refugjatë.

Evropa po jeton në orët e fundit nën frikën e një krize të re të rëndë imigracioni-refugjatësh, pasi mundësia e rifillimit të flukseve të migrimit masiv në 2015 duket e pashmangshme. Tashmë, në kryeqytetet kryesore evropiane, debati ka filluar mbi mënyrat në të cilat vala e re e migrimit mund të zbutet – apo edhe të ndalet – ndërsa Turqia ndërton një mur kufitar.

Në reagimin e parë zyrtar nga Brukseli, i cili u zhvillua këtë pasdite, telekonferenca e jashtëzakonshme e Ministrave të Jashtëm të BE -së, Përfaqësuesi i Lartë i Unionit për Punët e Jashtme dhe Sigurinë, Josep Borrell, theksoi se BE -ja duhet të fillojë bisedimet me talebanët, në një përpjekje për të zhvilluar kanale komunikimi me regjimin e ri.

Një perspektivë e tillë mund të kufizojë eksodin masiv të refugjatëve nga rajoni, në një kohë kur vlerësimet fillestare e vënë numrin në 300.000-500.000 refugjatë që mund të largohen menjëherë nga Afganistani.

Një maratonë komunikimi me udhëheqësit evropianë është nisur në Berlin, me kancelaren gjermane Angela Merkel që ka bërë kontaktet e para me homologët e saj nga Franca, Britania, Italia dhe Komisioneri i Lartë i OKB -së. Për refugjatët mbi situatën në Afganistan, në mënyrë që të krijohen kushtet për menaxhimin e krizës së krijuar nga tranzicioni politik, në një kontekst evropian.

Kancelari gjerman Frank-Walter Steinmeier foli kundër “imazheve të turpshme” në aeroportin e Kabulit, duke thënë se ai ishte ‘për të ikur sa më shumë punëtorë afganë dhe familjet e tyre jashtë vendit’. “Qeveria gjermane duhet të bëjë gjithçka në fuqinë e saj për të shpëtuar ata që kanë qëndruar në krah të Gjermanisë për shumë vite”, tha ai në Berlin.

Tashmë, kreu i Komitetit Qendror të SPD Rolf Mitsenich propozoi aktivizimin e NATO-s për pritjen e refugjatëve (një pozicion i ndarë nga Kancelari), duke zbritur drejtimin e valës së refugjatëve në Evropë. “Do të ketë valë refugjatësh brenda Afganistanit, por edhe në Pakistan ose Iran. Pyes veten, megjithatë, pse NATO nuk po merret me këtë çështje. I bëj thirrje sekretarit të përgjithshëm “Jens Stoltenberg dhe NATO, të cilat unë kujtoj se nuk është vetëm një aleancë ushtarake, por edhe politike, duhet ta trajtojnë çështjen në mënyrë që sa më shumë vende të jetë e mundur të pranojnë sa më shumë refugjatë afganë”. tha ai.

Lexo edhe :   VIDEO/Ra nga avioni ushtarak, familja afgane kërkon drejtësi për djalin e tyre

Ndërkohë, Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët (HCR) sot bëri thirrje për ndalimin e kthimit të detyruar të shtetasve afganë në vendin e tyre, përfshirë ata që kërkesat e tyre për azil janë refuzuar. Në veçanti, Komisioneri i Lartë i OKB -së për të Drejtat e Njeriut, i bëri thirrje komunitetit ndërkombëtar që të ofrojë të gjithë ndihmën e mundshme për afganët që përballen me një “kërcënim të menjëhershëm” për vendin e tyre, i cili përsëri është nën sundimin e talebanëve. Më parë këtë vit, më shumë se 550.000 afganë u zhvendosën brenda vendit, për shkak të konfliktit dhe pasigurisë. “Nëse deri tani civilët largoheshin në mënyrë sporadike dhe në numër të vogël në Afganistanin fqinj, [tani] situata po evoluon me shpejtësi”.

Lexo edhe :   VIDEO/Ra nga avioni ushtarak, familja afgane kërkon drejtësi për djalin e tyre

Dendias: Ndalesë e vetme

Ministri grek i Punëve të Jashtme, Nikos Dendias, gjatë pjesëmarrjes aktive në proceset evropiane, gjatë fjalimit të tij në telekonferencën e jashtëzakonshme të bonove të tij të BE -së për Afganistanin, theksoi nevojën për të mbrojtur kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian, në mënyrë që të parandalohet instrumentalizimi e emigracionit.

Ministri i Jashtëm grek theksoi se talebanët duhet të respektojnë të drejtat dhe liritë themelore dhe të sigurojnë mbrojtjen e grave, të miturve dhe pakicave, por bëri një referencë të detajuar për rrezikun e rritjes së flukseve të migrimit.

Në veçanti, z. Dendias theksoi nevojën për të mbajtur një qasje të unifikuar dhe të koordinuar për çështjen e imigrimit dhe shtoi se duhet t’u bëhet e qartë vendeve të treta, siç është Turqia, se instrumentalizimi i kësaj çështjeje nuk do të lejohet. Në të njëjtën kohë, Ministri i Jashtëm grek bëri thirrje për një koordinim të ngushtë me vendet e tjera të përfshira, duke filluar me Shtetet e Bashkuara, një pikëpamje e ndarë nga shumica e udhëheqësve kryesorë të Evropës orët e fundit.

Në të njëjtën kohë, kryeministri Kyriakos Mitsotakis, thërret një takim të jashtëzakonshëm të Këshillit Qeveritar të Mbrojtjes Kombëtare (KYSEA) nesër në mëngjes, në lidhje me zhvillimet e fundit në Afganistan.

Burimi i lajmit: Protothema. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Cili fiton mbi cilin: Berisha, Basha apo Amerika?

Ka nisur beteja në PD dhe duket si betejë mes Berishës dhe Bashës, por në fakt është beteja për tu ndarë nga historia e...

U kap me 49 kg kokainë/ Refuzohet për herë të dytë lirimi i Selim Çekajt

Gjykata e Posaçme kundër Krimit dhe Korrupsionit, ka refuzuar për të dytën herë lirimin e babait të Arbër Çekajt. Selim Çekaj përfundoi në prangat e...

Pesë masat e tjera të reciprocitetit të Kosovës ndaj Serbisë

Aplikimi i masës së reciprocitetit për targat e automjeteve të Serbisë që hyjnë në Kosovë, nuk është vendimi i parë që autoritetet e Kosovës...

Kush do ta marrë PD-në dhe pse kjo është pyetje koti

Nga: Ermal Hasimja Shqipëria ka opozitë politike në mes të një konflikti vëlla (babë) vrasës dhe një opozitë morale të shpërndarë në universitete, media, kafe...

Qalaj: Situatë e tensionuar në veri, protesta udhëhiqet nga Lista Serbe

Ish-drejtori i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj, e ka konsideruar të tensionuar situatën në veri të vendit. Reagimi i tij ka ardhur pas vendimit...