E hënë, 6 Dhjetor, 2021
11.5 C
Tirana

Kriptomonedhat bien ndërsa varianti i koronavirusit trondit tregjet

Bitcoin ra mbi 9% të premten, pasi zbulimi i një varianti të ri, potencialisht rezistent ndaj vaksinës së koronavirusit, pa investitorët të shpërndanin asete më të rrezikshme për sigurinë e perceptuar të obligacioneve, jenit dhe dollarit.

Bitcoin, monedha dixhitale më e madhe ra me 9.2% në 53,551 dollarë, më e ulëta që nga 10 tetori. Eteri i dytë më i madh i kriptomonedhës ra me mbi 13% në nivelin më të ulët në një muaj, pasi investitorët hoqën dorë nga kriptovalutat.

Bitcoin, jeta 13-vjeçare e të cilit është përkeqësuar nga periudhat e paqëndrueshmërisë ekstreme, ishte në rrugën e duhur për rënien e tij më të madhe një ditore që nga 20 shtatori. Ka rënë me më shumë se një të pestën që kur arriti një rekord prej gati 70,000 dollarësh në fillim të këtij muaji.

Shkencëtarët thanë se varianti i koronavirusit, i zbuluar në Afrikën e Jugut, Botsvanë dhe Hong Kong, ka një kombinim të pazakontë mutacionesh dhe mund të jetë në gjendje të shmangë përgjigjet imune ose ta bëjë atë më të transmetueshëm.

“Përhapja e (variantit), veçanërisht në vendet e tjera, mund të zbehë më tej oreksin e investitorëve”, tha Yuya Hasegawa në Exchange Bitbank me bazë në Tokio. “Përparimi i BTC ka të ngjarë të jetë i kufizuar, dhe tregu duhet të përgatitet për humbje të mëtejshme”.

Bitcoin arriti nivelin më të lartë të të gjitha kohërave prej 69,000 dollarë në fillim të këtij muaji, pasi më shumë investitorë të mëdhenj përqafuan kriptovalutat, me shumë të tërhequr nga cilësitë e supozuara rezistente ndaj inflacionit.

Të tjerë janë grumbulluar në shenjën dixhitale mbi premtimin e fitimeve të shpejta, një barazim që është rritur nga normat rekord të ulëta ose negative të interesit. Megjithatë, paqëndrueshmëria e Bitcoin ka vazhduar, duke ngritur pikëpyetje mbi përshtatshmërinë e tij si një rezervë e qëndrueshme vlere.

Lexo edhe :   Omicron 'godet' kriptomonedhat, Bitcoin humbet 10 mijë dollarë në 24 orë
Lexo edhe :   Omicron 'godet' kriptomonedhat, Bitcoin humbet 10 mijë dollarë në 24 orë

Burimi i lajmit: finance.yahoo. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E shkarkuat Bashën, e pastaj …?

Nga: Artur Ajazi Foltoristët dhe kryetari i tyre Sali Berisha, po numurojnë me padurim të madh, sa ditë dhe sa orë, kanë mbetur deri ditën...

Dy raste me Omicron në Greqi

Me variantin Omicron u diagnostikuan dy rastet e dyshimta që ishin futur në mikroskopin e studiuesve të Greqisë. Bëhet fjalë për dy shtetas që kishin...

Ne përmbytemi rregullisht, e nuk vëmë mend nga asnjë fatkeqësi

Nga: Mentor Kikia Ka ndryshuar klima o budallenj! Duhet të ndryshojmë dhe ne, ndryshe do të ngordhim. Vetëm pas një jave me reshje, vjen paralajmërimi i...

Jean Todt mbështet ndërtimin e automotoparkut në Elbasan

Më herët, kreu i DPSHTRR Blendi Gonxhe njoftoi se në Elbasan do të ndërtohet automotoparku i parë në Shqipëri, për të mundësuar edhe zhvillimin...

Nipi i deputetit me shokët në Dubai, Rrahman Rraja: Kam tre muaj pa folur me të

Deputeti socialist, Rrahman Rraja, ka reaguar për ngjarjen e zbardhur sot nga Policia e Lezhës ku i përfshirë në grabitjen me armë ishte nipi...