E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

Krimineli serb i luftës transferohet në burgun e përdhunuesve dhe pedofilëve

Autoritetet në Britaninë e Madhe kanë vendosur që krimineli serb i luftës Radovan Karaxhiç, do ta vuajë pjesën e mbetur të dënimit, në një burg në ishullin Weight.

Në këtë burg, aktualisht vuajnë dënimin të akuzuarit për përdhunime dhe pedofili, shkruan prestigjozja britanike, The Sun.

Sipa zyrtarëve, do të ishte e rrezikshme nëse ai do të dërgohej në një burg me shumicë të burgosurish myslimanë, ndaj morën këtë vendim. Në burgun e Weight, myslimanët përbëjnë rreth 10% të të burgosurve.

Ish-udhëheqësi serb u dënua në Gjykatën Penale Ndërkombëtare në Hagë, Hollandë, në 2016. Ai akuzohet për genocidin në Srebrenicë të Bosnje dhe Hercegovinës,  ku forcat serbe vranë 8 mijë boshnjakë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...