E enjte, 16 Shtator, 2021
21.5 C
Tirana

Krijohen embrionet e para majmun-njeri, ja për çfarë shërbejnë

Një moment historik është shënuar në fushën e shkencës ku janë krijuar embrionet e para majmun-njeri.

Embrioni i parë i krijuar është quajtur Kimaera në punimin e botuar më 15 Prill në Cell dhe ka jetuar 19 ditë pas fekondimit.

Ekipi i shkencëtarëve injektoi embrione majmunësh me qeliza njerëzore dhe vunë re se ato rriteshin bashkë në një masë, shkruan Nature.

 “Idea e përgjithshme është se çdo embrion përmban qeliza njerëzore që shumohen dhe ndahen në lloje të ndryshme. Vëzhgimet i lidhjes qelizore të embrionit majmun – njerëzor, të cilat përfshijnë dy lloje më të afërta të specieve, mund të sugjerojnë mënyra për të përmirësuar qëndrueshmërinë e modeleve të ardhshme të miut.”, tha Juan Carlos Izpisua Belmonte, një biolog i zhvillimit në Institutin Salk për Studime Biologjike në La Jolla, California.

Studiuesit mendojnë se këto modele-kafshë mund të shërbejnë për të testuar ilaçe dhe për transplantime të organeve njerëzore.

Arsyeja se pse po bëhen përpjekje për shpikjen e hibrideve njeri-majmun është se mund të jenë më të shëndetshme dhe më të dobishme sesa ato të minjve apo kafshëve te tjera.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....