E mërkurë, 16 Qershor, 2021
25.5 C
Tirana

Kreu i VV në Shqipëri: Në Kosovë 47 çështje për krime lufte, në Serbi 17

Kreu i Vetëvendosje në Shqipëri, Boiken Abazi ka folur lidhur më të dënuarit për krime lufte në Serbi dhe Kosovë.

Abazi është shprehur se në Kosovë ka 47 çështje për krime lufte, dhe në Serbi 17 çështje.

Nga të dhënat e nxjerra nga organizatat ndërkombëtare janë hapur në Kosovë 47 çështje për krime lufte. Në Serbi 17 çështje për krime lufte
në rastin e Kosovës. Kosova ka 111 të akuzuar, ndërsa Serbia 64 të akuzuar, ku 21 janë shqiptarë, 43 serbë. Kosova nga këta 111 të akuzuar i ka 61 shqiptarë dhe 44 serbë. Të dënuar për çështje që lidhen me luftën në Kosovë janë 34 shqiptarë dhe 4 serbë. Tashmë janë verdikte. Në Serbi janë 2 shqiptarë të dënuar dhe për pjesën tjetër, 4-5 serbë nuk dihet se si është verdikti final.”, tha Abazi në ‘Politik On’.
Hashim Thaçi dhe Jakup Krasniqi u përballën sot me drejtësinë në Dhomat e Specializuara në Hagë, ku u përballën me akuzat për krime lufte.
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Euro prek nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë

Euro ra të mërkurën në nivelin e 122.85 lekëve, duke prekur nivelin më të ulët që nga fillimi i pandemisë. Sipas kursit zyrtar të këmbimit...

BE-ja bie dakord për sanksione të reja ndaj Bjellorusisë

Bashkimi Evropian ka rënë dakord për të vendosur sanksione ndaj 78 individëve dhe shtatë entiteteve të Bjellorusisë për shkak të uljes së detyruar të...

”Ambasadorët do kthehen në postet e tyre”/ Putin zbardh takimin me Biden

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin ka zbardhur detaje nga takimi që zhvilloi me homologun e tij amerikan, Joe Biden ditën e sotme në Gjenevë. Gjatë...

Futbollistët luajnë shumë ndeshje, ndaj rrezikojnë jetën në fushë

Edhe pse prej shumë kohësh është konsideruar si një problem me të cilin duhet të merret bota e sportit profesional, shpeshtësia e angazhimeve dhe...

Përfundon takimi Biden-Putin, zgjati shumë më pak nga sa parashikohej

Pas 3 orësh bisedime, ka përfunduar takimi në Gjenevë midis Presidentit të SHBA-ve Joe Biden, dhe homologut të tij rus, Vladimir Putin. Takimi i zgjeruar...