E mërkurë, 2 Dhjetor, 2020
13 C
Tirana

Kreu i Task-Forcës: Mos u trembni nga Covid-19, kontaktoni mjekun e familjes

Më të lexuarat

Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00

Ditën e nesërme do të marrë fund edhe kufizimi i lëvizjes deri në orën 22:00, i vendosur nga Komiteti Teknik i Ekspertëve 3 javë...

Brenda burgut ku po mbahen Thaçi dhe ish-komandantët e UÇK-së (FOTO)

Hashim Thaçi dhe ish komandantët e tjerë të UÇK-së ndodhen në Hagë, aty ku po presin që të nisin seancat e tjera të gjykimit....

“Kujdesu për engjëllin tim”/ Publikohet audio e fundit e Maradonës në Whatsapp

Disa orë më parë u shfaq audio e fundit në Whatsapp, e dërguar nga Diego Armando Maradona. Disa ditë para se të vdiste, “El...

Luftë për trashëgiminë/ Zbulohet pasuria marramendëse e Maradonës

Të shumta kanë qenë dyshimet e ngritura së fundmi, për vdekjen e legjendës së futbollit, Diego Armando Maradona, teksa në Argjentinë kanë nisur edhe...

“Maradona ishte përdhunues”, futbollistja: Ai ka dhunuar gratë (FOTO)

Në kohën kur e gjithë bota ka përkujtuar legjendën e futbollit Diego Armando Maradona, ka nga ato personazhe që kanë shprehur haptazi urrejtjen dhe...

Saudët, familja më e pasur në botë me 1.5 trilionë dollarë

Familja mbretërore e Arabisë Saudite, është sot më e madhja dhe më e pasura në botë. Ajo përbëhet rreth 15.000 anëtarë. Por shumica e...

Rusi/ Vetëvritet truproja e Putin, kolegu: Punonim në kushte të këqija

Truproja i presidentit rus, Vladimir Putin vrau veten sot në Kremlin. Sipas mediave ruse, Mikhail Zakharov, punonjësi i departamentit të 5-të, kreu vetëvrasjen gjatë...

“E mor Osman ç’na bëre, si është jeta”, i moshuari detyron Ramën të heq këpucët

Një i moshuar në fshatin Gjepalaj në Shijak, ka detyruar kryeministrin Rama që të heqë këpucët përpara se të hyjnë në shtëpinë e re,...

Ish-Presidenti Alfred Moisiu mbush 91 vjeç, ja disa fakte nga jeta e tij

Ish-Presidenti i Republikës, Alfred Mosisiu sot feston 91-vjetorin e lindjes. I lindur në Shkodër në vitin 1929, djali i Spiro Moisiut, në moshën 73-vjeçar...

Covid-19: Rritje e frikshme e rasteve të reja në vend

Kurba e Covid-19, ka shënuar sërish një rritje të frikshme në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 832 persona...

Kreu i Task Forcës dhe njëherësh Inspektori  i Përgjithshëm i Republikës, Shkëlqim Hajdari është infektuar me Covid-19.

Në një lidhje përmes ”Skype’’, në rubrikën ‘Opinion’ me gazetaren Ola Bruko, Hajdari rrëfeu eksperiencën e tij me këtë sëmundje.

Ai tha se u infektua nga bashkëshortja e tij, e cila gjithashtu infektoi dhe nënën e saj, por fatmirësisht ata ndodhen në gjendje të mirë shëndetësore dhe të karantinuar në banesë.

Shkëlqim Hajdari: ”Ndihem shumë mirë. Unë u infektova nga bashkëshortja. Në fillim ishte infektuar ajo, më pas unë u karantinova, bëra testin dhe rezultova pozitiv. Ne jemi mirë, bashkëshortja është më mirë se unë. Edhe unë jam mirë, kemi ndenjur në banesë duke respektuar protokollet. Nëna e bashkëshortes, rreth 80 vjeçe me sëmundje bashkëshoqëruese, e ka marrë veten dhe është mirë. Që nga muaji mars kam qenë në çdo zonë të Shqipërisë ku kam kërkuar respektimin e masave. Por, tani u infektova edhe unë. Covidi nuk është për t’u trembur. Kushdo që infektohet duhet të kontaktojë mjekun e familjes dhe të marrë mjekimin e duhur.”

Hajdari u shpreh se inspektorët janë në gatishmëri dhe ndodhen në terren për të parë nga afër zbatimin e masave anti-covid.

Sipas tij, vendimi i Komitetit Teknik të Ekspertëve, për kufizimin e lëvizjes, është një masë normale dhe duhet respektuar.

Shkëlqim Hajdari: ”Para 3 javësh, kryeminstri ka pasur një takim me drejtuesit kryesorë të inspektoriateve. Sot në Tiranë dhe në qytetet kryesore në vend, nuk ka më trima që nuk zbatojnë masat si vendosja e maskës dhe distancimi social. Inspektoriatët e Task Forcës janë çdo ditë në terren. Ata po bëjnë një punë të shkëlqyer. Njerëzit nuk duhet të kenë frikë, shumica do e kalojnë covidin. Ata që shfaqin simptoma duhet menjëherë të karantinohen. Masa e marrë për mbyllen pas orës 22 :00, është një masë normale. Kryeministri Rama dje ka deklaruar që do fuqizohet roli i mjekut të familjes, për të shmangur panikun te njerëzit dhe në spitale.”

Hajdari tha se të gjithë të infektuarit duhet të kontaktojnë fillimisht me mjekët e familjes, pa u dyndur nëpër spitale.

Lexo edhe :   Nesër përfundon afati 3-javor për kufizimin e lëvizjes deri në orën 22:00
Lexo edhe :   Ish-kreu i ISHP-së alarmon: Ka antiviralë që shiten deri në 700 euro në të zezë

Shkëlqim Hajdari: ”Historia e çdo njeriu që telefonin 127-ën dhe mendon se është për spital, do të përfundojë. Në spital do shkojë ai pacient. i cili do të rekomandohet nga mjeku i familjes. Fuqizimi i rolit të mjekut të familjes ështe hap i rëndësishëm.

Marrëdhënia me mjekun e familjes ka qenë në distancë. Kemi bërë anazliat që ajo ka pasur nevojë për të ndjekur. Situata e rëndë që kemi në spitale, e zhvillon covidin shumë, dhe nëse njeriu kapet nga makthi, covidi bën qejf. Ne duhet t’i marrim studentët e mjekësisë dhe infermierisë, i bëj thirrje atyre që të jenë gati, të veshin bluzat e bardha dhe të japin shërbimin  e tyre në spitale covid 1 dhe 3.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Zyrtare/ Vijon ora policore, Komiteti i Ekspertëve nuk bën asnjë ndryshim

Komiteti Teknik i Ekspertëve tha se aktualisht do të vijojmë me masat aktuale. Nëse do të kemi përkeqësim të situatës, atëherë do të vlerësohet...

Britania do nisë vaksinimin javën e ardhshme, Interpoli lëshon alarmin global

Britania u bë vendi i parë në botë që zyrtarizoi vaksinën kundër koronavirusit, që pritet të nisë të mërkurën e javës që vjen. Zyrtarët...

Hetimet e SPAK/ Ish-drejtori i burgut 313 akuzohet për korrupsion

SPAK ka përfunduar hetimet për procedimin penal të Eduard Strugaj, ish drejtor i burgut 313-të dhe të pandehurve të tjerë. I pandehuri Eduard Strugaj,...

‘Bashkë do ia dalim’, Kosova me masa kufizuese për festat e fundvitit

Shifrat në rritje të infektimeve të reja, ka detyruar autoritetet në Kosovë të ndërmarrin masa të reja. Duke analizuar situatën e ku nuk ka patur...

32 vite në skenë/Altin Shira: Shqiptarët dikur ishin më dorëlëshuar

Altin Shira, me plot 32 vite në skenë, vijon të jetë i kërkuar nga publiku. Si një artist me shumë vite karrierë, Altin Shira...