E mërkurë, 8 Korrik, 2020
26 C
Tirana

Kreu i SPAK: Njerëzit presin rezultate, por hetimet kërkojnë 2-3 vite

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Berisha publikon denoncimin/ Veliaj vendos taksë për t’u futur në Parkun e Liqenit

Hyrja për në Parkun e Liqenit të Tiranës, është bërë me pagesë. Ndonëse më herët nuk është bërë publike një gjë e tillë, qytetarët...

“10 mijë euro shpërblim”, policia kërkon ndihmën e qytetarëve për një person të rrezikshëm (FOTO)

Policia e Shtetit kërkon ndihmën e qytetarëve, për të gjetur një person shumë të kërkuar. Bëhet fjalë për shtetasin Talo Çela, 49 vjeç, lindur...

I sekuestrohen tri llogari bankare me vlera marramendëse, policia i nxjerr emrin ‘bosit’ nga Fieri

Pas një hetimi disamujor është bërë ekzekutimi i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë Fier, për vendosjen e konfiskimit të tri llogarive bankare...

Aktori i serialit ‘Sulejmani i madhërishëm’ dhunon partneren e tij (FOTO)

Edhe aktorët e serialeve kanë një jetë të trazuar, me plot të papritura. Angazhimet e tyre profesionale dhe produkti i tyre, i nxjerr më...

“U largova nga Shqipëria, do isha viktima e radhës”, ish-drejtuesi i policisë flet pa ‘doreza’

Shkëlqim Pepkolaj ka mbajtur postin e zv-drejtorit të Drejtorisë Vendore të Policisë së Elbasanit, por dhe detyra të tjera të rëndësishme në Policinë e...

Situata shqetësuese në Shqipëri/ Mësuesja infektohet gjatë provimit të maturës

Koronavirusi po shtohet me ritme të frikshme. Situata në vendin tonë po njeh trend në rritje, e po kështu edhe bilanci i viktimave është...

Ndryshimi mes trupit të gruas dhe burrit: 8 fakte që duhet t’i dini

Trupi i gruas, ndonëse mund të përshkruhet gjerësisht si i butë dhe delikat, ndodh të durojë edhe dhimbjet e paimagjinueshme të lindjes. Por kjo...

Ndalohet në Rinas me mbi 18 mijë euro. Ja ku i kishte fshehur paratë 46-vjeçarja

Një 46-vjeçare është ndaluar në Rinas, me një shumë të madhe eurosh të padeklaruara. Ajo u kap gjatë kontrollit në aeroport, teksa kishte me...

“Jep dorëheqjen, nuk izolohemi”, protesta në Beograd kundër shtetrrethimit (FOTO)

Pas masave të shtetrrethimit që lajmëroi presidenti Vuçiç, për shkak të përhapjes së koronavirusit, mbrëmjen e djeshme në Beograd nisën protestat. Mijëra qytetarë zbarkuan në...

Kreu i SPAK, Arben Kraja ka deklaruar se institucioni që ai drejton nuk është akoma aty ku duhet, nga pikëpamja e formimit të saj.

Në fjalën e tij në konferencën “Sfidat e Prokurorisë së Përgjithshme në Dritën e Reformës në Drejtësi” theksoi prokurorët do jenë jo vetëm të pavarur në dhënien e vendimeve, por edhe të përgjegjshëm.

Ai shtoi se përfundimi i hetimeve kërkon kohën e duhur dhe se prokurorëve u duhen krijuar kushtet për realizimin e hetimeve sa më shpejt.

Kraja tha se ka nevojë për bashkëpunim midis SPAK dhe Prokurorisë së Përgjithshme.

“Ka shumë sfida, ka shumë problematika që janë përpara. Sfidat kryesore kanë të bëjnë me pastrimin e produkteve të veprës penale, hetimin e aseteve kriminale, me krimin financiar në përgjithësi. Pavarësisht se jemi prokurori me Kushtetutë të pavarur, jemi të pavarur në vendimmarrje, jo në metodika, qëllime, jo në objektiva. Kemi nevojë që të bashkëpunojmë me njëri-tjetrin. Prokuroria e Përgjithshme ka asete, një eksperiencë që ne kemi nevojë ta shfrytëzojmë, pa i cenuar vendimmarrjen askujt nga prokurorët.

SPAK është strukturë e re, është një nga reformat e drejtësisë. Akoma nuk është aty ku duhet nga pikëpamje e formimit të saj. Fillimi është i mirë, ka shumë sfida përpara, me plotësimin e strukturës, me ngritjen e strukturës nga pikëpamja administrative dhe funksionale, por kryesoja ka të bëjë me rritjen e rezultateve konkrete në hetim.

Të gjithë njerëzit presin rezultate por dua t’ua garantoj diçka se prokurorët e SPAK janë jo vetëm të pavarur por edhe të përgjegjshëm. Kjo do të thotë se kur të merret një vendim do të jetë i matur dhe bazuar në prova, si edhe nuk do të ketë diskutime të mëtejshme. Kjo kërkon kohën e duhur, këtë duhet ta kuptojmë njerëzit. Hetimet kërkojnë edhe 2-3 vite. Nuk do jemi në këtë histori por do të jemi konkret në kohën e duhur, këtë jua garantoj këtë sepse gjithë prokurorët e kanë këtë objektiv tek vetja. Ajo që duhet të bëjmë është t’u garantojmë kushtet”, tha ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Projekti i lënë rrugëve”, Rama jep lajmin e mirë: Ka përfunduar puna në 3 tunele (FOTO)

Kryeministri Rama ka njoftuar se aktualisht në kantierin e ndërtimit të rrugës Qukës-Qafë Plloçë ka përfunduar puna në tre tunele. Kreu i qeverisë shkruan me...

Policia troket në dyert e të infektuarve, kontrolle ditë e natë nëse shkelin izolimin (VIDEO)

Situata me pandeminë sa vjen edhe përkeqësohet. Në veprim ka hyrë policia, e cila ka dalë në terren për të monitoruar personat të cilët...

Fushata zgjedhore 2021/ Rama bën lëvizjen e radhës

Kreu i qeverisë Edi Rama ka thirrur sot në ambientet e Kryeministrisë kryetarët e Bashkive. Ai po zhvillon një bisedë të gjatë me kryebashkiakët,...

Mjeku Koni: Mediat nuk futen dot brenda spitaleve COVID, pacientëve u merren telefonat

Një deklaratë e rëndë është dhënë mbrëmjen e djeshme nga mjeku Artan Koni, i cili tha në “Tempora” në RTV Ora, se asnjë media...

Pandemia/ Trondit mjeku shqiptar: Deri në fund të shtatorit mund të ketë 270-350 vdekje

Në njoftimin e fundit të Ministrisë së Shëndetësisë thuhej se situata në Spitalin infektiv paraqitet serioze, ku ka rëndim të gjendjes shëndetësore të pacientëve...