Bota

Kreu i PPE: Mos hapja e negociatave mund të shkaktojë destabilizim në Evropë


               Publikuar në : 16:09 - 06/12/19 M D

Ish-presidenti i Këshillit Europian, tani kreu i PPE-së Donald Tusk përgjatë një interviste për “The Guardian” është shprehur se mos nisja e bisedimeve me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut mund të prodhojë destabilitet të brendshëm brenda kontinentit.

“Mendoj se ishte një gabim i madh strategjik dhe politik për të thënë “JO” pas aq shumë angazhimesh e sakrificash, veçanërisht në Shkup. Evropa do të jetë më pak e sigurt për shkak të vendimit, duke shkaktuar jehonë argumentesh në rajon se pasiguria për një të ardhme evropiane mund të shkaktojë destabilitet”, tha Donald Tusk.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT