E martë, 26 Janar, 2021
9 C
Tirana

Kreu i OSBE-së i alarmuar: Shitblerja e votës minon besimin e popullit

I pranishëm në nënshkrimin e marrëveshjes mes prezencës së OSBE, KQZ dhe Prokurorisë së Përgjithshmë, ambasadori Bernd Borchardt nënvizoi ndër të tjera se “shitblerja e votës minon besimin e qytetarëve te zgjedhjet”.

Kreu i prezencës së OSBE ka apeluar ndaj palëve politike, që të bëjnë përpjekje dhe ti japin fund fenomenit të shitblerjes së votave.

Sa i përket situatës politike, Borchardt deklaroi se OSBE rekomandon dialog për reformën zgjedhore.

“Reforma zgjedhore kërkon 84 vota. Nuk e di nëse ata që janë futur në Parlament janë në favor të reformës, por votimi i tyre është i ligjshëm nga pikëpamja juridike. OSBE rekomandon dialog për reformën zgjedhore”.

Në lidhje me pjesëmarrjen e opozitës në zgjedhjet e 30 qershorit, ambasadori u shpreh: “Në dijeninë time nuk është marrë ende vendim nëse opozita nuk do të hyjë në zgjedhje, por sigurisht inkurajojmë hyrjen në zgjedhje”.

Për opozitën e re, Borchardt tha se anëtarët e Parlamentit në çdo vend të botës janë të lirë. dhe kanë të drejtë të zgjedhin nëse duan të jenë pjesë e Parlamentit apo jo.

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

I doli emri tek përgjimet, Ilir Kulla i çon mesazh gazetarit live në emision

Ilir Kulla, këshilltari i presidentit Ilir Meta, ka reaguar pas publikimit të emrit të tij në përgjimet e Ndraghetës në Itali. Gjatë emisionit “Opinion”, Kulla...

Gazetarja Lala: Antonio Gallo ka hyrë dhe ka dalë me dhjetëra herë në Shqipëri

Gazetarja Klodiana Lala, ka dhënë detaje të tjera në lidhje me përgjimet e antimafias italiane, ku flitej për politikanë shqiptarë të lidhur me Ndrangheta-n. Ajo...

Përgjimet/ Lubonja: Deklaratë e poshtër e ambasadorit italian, bashkëfajtor

Analisti Fatos Lubonja, e ka cilësuar të poshtër deklaratën e ambasadorit italian, Fabrizio Buçi, i cili reagoi në lidhje me përgjigjet e Antimafias italiane...

Kreshnik Spahiu: Ndragheta nuk hyn tek ne sepse ka frikë nga mafia shqiptare

Juristi i njohur, Kreshnik Spahiu ka dhënë një ide tjetër lidhur me përgjimet e antimafias për lidhjet e Ndrangheta-s me mafien shqiptare. Sipas tij, Ndrangheta...

Aksident në Vlorë, humb jetën punonjësi i policisë (Emri)

Një aksident i rëndë nga ndodhur në qytetin e Vlorës, ku për pasojë ka humbur jetën një punonjë i policisë. Në aksident janë përfshirë dy...