E premte, 15 Janar, 2021
6 C
Tirana

Kreu i Moderna-s: Covid-19 do të jetë me ne përgjithmonë

Kreu i gjigandit farmaceutik Moderna, Stephane Bancel paralajmëroi se Covid-19 do të jetë me ne përgjithmonë.

“SARS-CoV-2 nuk do të shkojë në asnjë vend. Do të jetojmë më këtë virus, mendoj përgjithmonë”, ka thënë Bancel.

 ”Zyrtarët shëndetësorë do të duhet të shikojnë vazhdimisht për variante të reja të virusit, në mënyrë që shkencëtarët të prodhojnë vaksina për t’i luftuar ato’’, shtoi ai.

Zyrtarët e shëndetit publik dhe ekspertët e sëmundjeve infektive kanë thënë se ka shumë të ngjarë që Covid-19 të bëhet një sëmundje endemike, që do të thotë se do të bëhet e pranishme në komunitete në çdo kohë, megjithëse ka gjasa në nivele më të ulëta sesa tani, shkruan CNBC.

Virusi i Covid-19 është krijuar në Whuan në nëntor të vitit 2019. Deri tani nga virusi janë regjistruar 92,903,924 raste ndërsa 1,989,835 të tjerë kanë humbur jetën.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Pamje të rënda/Përplasen 2 makina, kalimtari që priste në trotuar humb këmbët

Kalimtari që u përplas sot nga një makinë në Tiranë, për fat të keq ka humbur të dyja këmbët. Aksidenti i rëndë ndodhi mëngjesin...

Ne nuk jemi gati për Evropën pa Angela Merkelin

Nga: Mujtaba Rahman “Politico.eu” 2021 është viti kur Evropa do të duhet të mësojë që të jetojë pa Angela Merkelin. Kancelarja gjermane do të tërhiqet...

Rama do fërkojë duart, për sa kohë që opozitarët mbeten pragmatistë

Nga: Ben Andoni Do kishin një zë shumë më të besueshëm për publikun shqiptar nëse do të tregonin se konform programit dhe fizionomive, partitë e...

Vendim i papritur/ Një tjetër konkurrent i “Për’puthen” lë emisionin

Pavarësisht shikueshmërisë dhe suksesit në "Për'puthen", konkurrentët të pakënaqur marrin vendime për të lënë emisionin. Emini nga Kosova, ka marrë vendimin e papritur për tu...

Pse opozita e Albinit, është më pranë fitores se opozita e Lulzimit

Nga: Kreshnik Spahiu Kosova dhe Shqipëria janë në prag të zgjedhjeve parlamentare. Çifti Vjosa dhe Albini ndryshojnë shumë nga Monika dhe Lulzimi? Nëse në Kosovë fitorja e...