E hënë, 13 Korrik, 2020
31 C
Tirana

KPA shqyrton ankimet për anëtarët e Kushtetueses

Më të lexuarat

Ankimi i anëtares së Gjykatës Kushtetuese, Marsida Xhaferllari do të merret në shqyrtim nga KPA më datë 27 nëntor.

Xhaferllari ankimoi vendimin e Shkallës së Parë të vettingut, e cila e la pa një vendim përfundimtar. Ajo kërkon ndryshimin e këtij vendimi dhe shpalljen e një vendimi përfundimtar, që është konfirmimi në detyrë.

Kushtetuesja njeh Marsida Xhaferllarin si anëtare të saj

“Përcaktimin e fakteve korrekte, identifikimin e ligjit të zbatueshëm dhe interpretimin e ligjit të zbatueshëm te faktet e përcaktuara në mënyrë korrekte, gjë që pas sjell ndryshimin e vendimit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit nr. 115, datë 11.03.2019, si dhe shpalljen e vendimit përfundimtar, duke konkluduar nivel të besueshëm në vlerësimin e pasurisë, në kontrollin e figurës dhe në vlerësimin e aftësive profesionale”, shkruhet në ankimin e saj.

Trupi gjykues për gjykimin e kësaj çështjeje përbëhet nga: Ardian Hajdari, në cilësinë e kryesuesit; Ina Rama, relatore; dhe anëtarë Natasha Mulaj, Rezarta Schuetz, Sokol Çomo.

Kujtojmë se këtë javë, KPA do të marrë një vendim përfundimtar për anëtarin e Gjykatës Kushtetuese, Besnik Muçi, për të cilin Komisioneri Publik ka kërkuar shkarkimin nga detyra. Trupi gjykues do të ta shpallë vendimin në lidhje me çështjen e tij më datë 21.11.2019, ora 11:00”,

‘Përplasja Vorpsi-Xhaferllari’/ Ambasadori italian tregon si duhet vepruar

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Johnson u bën thirrje qytetarëve t’i kalojnë pushimet brenda vendit

Kryeministri britanik, Boris Johnson, i ka bërë thirrje qytetarëve që t’i kalojnë pushimet brenda vendit këtë verë. “Ky vend është i bekuar në mënyrë unike...

“Nuk është lojë, rrezikohet jeta”, Manastirliu publikon foton e pacientit me tuba në hundë

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, çdo ditë paralajmëron në shenjë këmbane alarmi se koronavirusi është i rrezikshëm, ndaj duhet kujdes. Ajo ka sinjalizuar qytetarët duke...

Qeveria e Kosovës bën të detyrueshme mbajtjen e maskave në publik

Qeveria e Kosovës ka vendosur sot që të bëjë të detyrueshme mbajtjen e maskave nga të gjithë qytetarët në ambiente publike. Gjatë seancës së sotme,...

Rëndohet situata në Kosovë, zbardhet vendimi emergjent nga qeveria

Situata në Kosovë është mjaft e rënduar me të infektuarit. Në kuadër të luftimit të COVID-19, qeveria e Kosovës ka bërë publike masat e...

Vendimi i CAS për Manchester City, Presidenti i ‘La Liga’ shprehet kundra tij

Presidenti i La Liga-s, Javier Tebas, është shprehur i befasuar nga vendimi i marrë së fundmi nga Gjykata e Arbitrazhit Sportiv (CAS). Kjo e fundit...