E martë, 7 Korrik, 2020
21 C
Tirana

Kosovë/ Nga nesër bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në rrugë

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Sikundër në Shqipëri, edhe në Kosovë janë ashpërsuar masat, në lidhje me pandeminë që po shkakton bilance tragjike. Nga nesër do të aplikohen masa të reja. Një ndër këto masa lidhet me vendosjen e maskave.

Mbajtja e maskave do të jetë e detyrueshme në ambientet publike. Po kështu ndalohet dalja në rrugë e personave mbi 65 vjeç. Sipas ministrit të Shëndetësisë së Kosovës, Arben Vitia, masat e reja do të zgjasin deri në 4 maj.

“Këto masa që do të hyjnë të mërkurën në ora 6, të zbatohen në përpikmëri. Organet përgjegjëse do sigurohen për zbatimin e këtyre masave. Nëse bashkëpunojmë, mund të sigurohemi që këto masa të qëndrojnë në fuqi për kohën më të vogël të mundshme. Një masë më e vogël e bindjes e ndonjërit prej nesh mund të rrezikojë virusin në tërësi. Sa më shumë i respektojmë, do mund të kalojmë këtë periudhë.

Lexo edhe :   Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Sidomos ditët e para do të jenë të vështira. Presim një sprovë të vështirë. Nuk guxojmë të tolerojmë as lëshimet më të vogla. Prej datës 15 prill 2020, në 06 të mëngjesit ndalohet qarkullimi i qytetarëve jashtë banesave. Për personat mbi moshën 16 vjeçare lejohet qarkullimi për furnizim me ushqime për familje, dhe pagesa bankare për jo më shumë se 1 orë e gjysmë. Gjatë qarkullimit nuk lejohet shoqërim nga asnjë person fizik, përveç në dy raste. Personat me aftësi të kufizuara dhe personat nën moshën 16 vjeç, në prani të kujdestarit”, tha ndër të tjera Vitia.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Teuta rimerr vendin e tretë

Sherif Kallaku e ka ngjitur edhe njëherë tjetër Teutën në vendin e tretë në klasifikim, pasi ka shënuar golin e fitores ndaj Skënderbeut. Mesfushori 22-vjeçar...

Werder Bremen dhe Rashica “mbijetojnë” në Bundesliga-n gjermane

Werder Bremen dhe Rashica “mbijetojnë” në Bundesliga-n gjermane! Bremen do të jetë edhe sezonin e ardhshëm mes më të mirëve të futbollit gjerman. Skuadra me të...

Sherr masiv në kampin e emigrantëve në Greqi

Një sherr masiv ka ndodhur në kampin e emigrantëve Moria, në ishullin grek të Lesbos. Raportohet se një i ri afrikan ka ndërruar jetë, ndërsa...

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Eksplorimi i planetit Mars

Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Kina kanë në plan të lëshojnë veçmas anije hapësinore robotike drejt planetit Mars. Planeti i...