E hënë, 23 Nëntor, 2020
8 C
Tirana

Kosova thyen heshtje, Veseli: Deklaratat e Erdogan, shqetësuese

Më të lexuarat

Rritja e rasteve/ Sot hapet spitali Covid 3, brenda javës edhe Covid 4

Pas ankesave të shumta për ezaurimin e kapaciteteve në spitalet Covid, qeveria duket se po bën lëvizjen e radhës. Burime bëjnë me dije se...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

FOTO/ Tirana një “betoniere” e madhe, 10 kulla në ndërtim e sipër

Edhe pse vendi ndodhet në krizë ekonomike për shkak të tërmetit të 26 nëntorit dhe pandemisë Covid-19, Tirana vijon të ketë një bum ndërtimesh. Këtij...

Komiteti Teknik del me vendimin e fundit për universitetet

Zv.Ministrja e Shëndetësisë, Mira Rakacolli, zbuloi vendimin më të fundit që është marrë për universitetet. Në një konferencë për mediat, ajo tha se mësimi...

Kaos në spital/ Mjeku thirrje qeverisë: Zgjohuni nga gjumi, hapni Covid 4

Situata paraqitet e rënduar në vendin tonë sa i përket pandemisë nga koronavirusi. Mjeku i Urgjencës i ‘Shefqet Ndroqit’, ose Covid2, Dritan Koçiaj ka ngritur...

Pamje të rënda/‘Luftë’ mes grupeve mafioze, 29-vjeçarin e vrasin me shkopinj

Disa pamje të rënda janë bërë virale në rrjet, ndërsa dëshmojnë dhunën makabre të disa personave, ku me shkopinj në duar qëllojnë pa pikë...

“Njerëzit do vdesin”, sizmologu grek parashikon një tërmet të fuqishëm

Në 30 tetor, një tërmet i fuqishëm goditi Detin Egje midis bregdetit turk dhe ishullit grek të Samos, duke shkaktuar një bilanc tragjik. Po...

Italia jep alarmin për ‘bombën e ujit’/Ekspertët: Mos dilni nga shtëpia (VIDEO)

Autoritetet në Itali kanë dhënë alarmin për shkak të së ashtëquajturës “bombë e ujit”, që ka sjellë një përkeqësim të menjëhershëm të kushteve atmosferike. Për...

“Ka planifikuar që të japë dorëheqjen”, zbulohet pasardhësi i Vladimir Putin

Kritiku i njohur i Vladimir Putin, ka nxjerrë disa të pathëna të cilat e nxjerrin zbuluar lidhur me lëvizjet e tij. Valerey Solovei ka...

Kreu i Kuvendit të Kosovës Kadri Veseli i është kundërpërgjigjur paralajmërimit të Presidentit turk Rexhep Taip Erdogan drejtuar Kryeministrit Ramush Haradinaj. Përmes një postimi në Facebook, Veseli i quan shqetësuese deklaratat që vijnë nga lideri i një vendi mik si Turqia.

Sipas Veselit, veprimet e institucioneve të Republikës së Kosovës janë sovrane dhe nuk mund t’u nënshtrohen presioneve të jashtme. Në një intervistë për mediat kosovare kryeparlamentari paralajmëroi shkarkimin e të tjerë zyrtarëve përgjegjës për ekstradimin e fshehtë.

“Më vjen keq që nuk ka zyrtar nga partia ime se e kisha shkarkuar për dy minuta. Do të shkarkohet çdokush ka përgjegjësi”.

Por Ministria e Jashtme turke lëshoi një deklaratë për shtyp, ku i kërkohet autoriteteve kosovare të garantojnë sigurinë e ambasadës turke në Prishtinë. Ambasada turke hedh akuza se prapa protestave të ditëve të fundit dhe reagimeve kundër ekstradimit të 6 gylenistëve drejt Turqisë, fshihet rrjeti i klerikut në arrati Fetullah Gylen. Kriza në marrdhëniet me Turqinë u përmend edhe në meshën e mesnatës të Pashkëve në Prishtinë nga Imzot Dodë Gjergji, i cili ekstradimin e turqve, e quajti prerje në besë.

Lexo edhe :   Kosova dhe thirrjet për ndihmë

“Këta që kanë prerë mikun në besë dje, do të jenë nesër të gatshëm të dorëzojnë edhe kryeministrin”.

Të enjten, 6 shtetas turq pjesë e rrjetit të institucioneve arsimore të Fetullah Gylenit u arrestuan dhe u ekstraduan fshehurazi drejt Turqisë. Presidenti turk tha se operacioni ishte kryer në mënyrë të fshehtë si bashkëpunim mes shërbimeve sekrete të dy vendeve.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biden prezanton emrat kyç të kabinetit, rikthehet ish-sekretari amerikan

Presidenti i zgjedhur i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden ka prezantuar sot anëtarët kryesorë të kabinetit të tij për politikën e jashtme dhe sigurinë...

Duka ‘presion’ Bashës: Ose i treti në Durrës, ose iki nga koalicioni

Nëse kryedemokrati, Lulzim Basha nuk i siguron një vend dinjitoz në listën e kandidatëve për qarkun e Durrësit, kreu i PAA-së, Agron Duka do...

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Macron po u bën myslimanëve, atë që nazistët u bënë hebrenjve

Ministrja e Pakistanit për të Drejtat e Njeriut, ka akuzuar presidentin francez, Emmanuel Macron për trajtimin e popullsisë myslimane të vendit të tij, duke...

Punonjësit e doganës greke në grevë urie, mbyllet pika kufitare e Kakavijës

Drejtoria e Përgjithshme e Doganave, ka njoftuar se pika doganore e Kakavijës do të jetë e mbyllur për 24 orë. Shkak për këtë, është bërë...