E mërkurë, 22 Shtator, 2021
14.5 C
Tirana

“Kosova shumë më lart se ne”, Gjici flet pa ‘doreza’: Ja çfarë bëjnë Bashkitë

Presidenti i Kukësit, Safet Gjici, mori fjalën gjatë diskutimit në e rrumbullakët për të diskutuar ligjin mbi sportet. Gjici është një ndër presidentët që ka investuar më shumë në futbollin shqiptar. Ai mbështeti idenë e kryeministrit për të dënuar me burg tifozët që zbresin në fushë, por kërkoi që të ishte më i madh si dënim. Po ashtu kërkoi që klubet të privatizoheshin dhe të ishin të pavarura nga Bashkitë.

“Na kanë marrë në qafë këta palo tifozë, pesë apo dhjetë. Kush nga ne nuk e vendos rripin e sigurimit? Asnjë, të gjithë e vendosim. Sepse ndryshe ndëshkohemi me gjobë dhe ndaj ka ardhur respektimi i ligjit. Bashkitë shpenzojnë fondet për sportin në udhëtimet e tyre, ne presidentët jemi të angazhuar 100%. Asnjë president i Superligës nuk është pronar i klubit ku investon.

Nëse nuk merren masa shpejt, atëherë ne më mirë të ikim. Më thoni klube që administrohen nga Bashkitë dhe kanë sukses? Nuk ka, klubet që ecin janë ato me presidentë që investojnë.

Ligji i Kosovës për sportin është shumë më lart se sa ne. Pse nuk deklarojmë rrogat reale? Sepse nuk na njihet asnjë kontribut”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Për një parlamentarizëm antimafie, antikorrupsion

Nga: Pëllumb Nako Parlamenti filloi punimet nën një normalitet absolut. Sigurisht, u krijuan edhe komisionet përkatëse, të njëjtë si të viteve e dekadave më parë....

Alternime kthjellimesh dhe vranësira. Nesër priten teshje shiu të izoluara

Ditën e merkurë, vendi ynë pritet të jetë nën ndikimin e masave ajrore relativisht të paqëndrueshme. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh dhe vranësira. Reshje shiu...

Artan Hoxha: Mund të arrestohen ish-kryeministra e ish-presidentë

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë Yuri Kim ka zhvilluar së fundmi një takim me 15 prokurorët e SPAK, ku ka përçuar mesazhe të rëndësishme....

Lajçak i shqetësuar për situatën në veri të Kosovës

Përfaqësuesi i BE për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka thënë se ka njoftuar vendet e BE-së për situatën në veri të Kosovës. Me anë...

Kurti takim me ambasadorët e QUINT-it, zbulon vendimin e fundit

Kryeministri Albin Kurti ka pritur sot në takim ambasadorët e vendeve të QUINT-it, ku është diskutuar lidhur me reciprocitetin e targave me Serbinë. Kurti...