E mërkurë, 25 Nëntor, 2020
1 C
Tirana

Kosova dhe thirrjet për ndihmë

Më të lexuarat

Shkollat drejt mbylljes? Rama zbulon vendimin e marrë

Në një konferencë me gazetarët për situatën e shkaktuar nga pandemia e koronavirusit, Rama tha se shkollat nuk konsiderohen një vatër e nxehtë, dhe...

Kërcënonte policin në rrjetet sociale, 24-vjeçari kapet pas 6 muajsh hetime

Pas 6 muajsh hetime është zbardhur kërcënuesi i efektivit të policisë. Bëhet fjalë për një 24 vjeçar, i cili kishte hapur një numër të...

Aksident tragjik, humb jetën ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut

Ish-futbollisti i kombëtares së Afrikës së Jugut, Anele Ngcongca, është ndarë nga jeta si pasojë e një aksidenti. Ngjarja e rëndë ka ndodhur mëngjesin e...

Brataj paralajmëron ekspertin e PD: Mos bëj gabim, do përfundosh në prokurori

Drejtori i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj pati një përplasje me përfaqësuesin e Partisë Demokratike, Gazmend Koduzi. Eksperti i PD-së, Koduzi solli në studio e emisionit...

Ndërhynin deputetët, jepej lekë për vendin e punës/Evis Kushi jep lajmin e madh

Në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Edi Rama, Ministrja e Arsimit, Evis Kushi i cilësoi mësuesit si heronjtë e ditës. Në fjalën e...

Çifti i parë i “Për’puthen” i japin fund lidhjes, zbulohet arsyeja (FOTO)

Ina dhe Geri, çifti i parë i “Për’puthen” në Top Channel, i kanë dhënë fund lidhjes së tyre. Shumë është përfolur gjatë ditëve të...

“Ditën e dasmës babai më ndiqte për të më vrarë me sëpatë si tek Ertugruli”

Halil Sinani nga Kukësi me vendbanim në Tiranë ka ardhur në studion e “Historia ime” në Tv Klan, për të rrëfyer historinë e tij....

U vra nga policia greke, gjykata i jep 410 mijë euro familjes së shqiptarit

Gjykata greke ka vendosur paraditen e së hënës, të dëmshpërblejë me 410.000 euro familjen e Nikolla Todit. 25 vjeçari  u ekzekutua më 16 shkurt të...

Vitamina C dhe D s’kanë efektivitet për Covid/ Mjeku publikon fakte tronditëse

Mjeku, Erion Dasho ka zbuluar fakte tronditëse për efikasitetin e vitamincës C dhe D, të cilat thotë se nuk kanë treguar asnjë evidencë për...

Uzuni i shënon Juventusit, shqiptari feston si Ronaldo (Video)

Myrto Uzuni ka befasuar Juventusin duke i dhënë avantazhin skuadrës së tij, Ferencvaros.  Sulmuesi shqiptar ka realizuar në minutën e 19-të të takimit që...

Nga: Enver Robelli

U vodhën së fundi mbi dy milionë euro nga arka e shtetit dhe çfarë thonë pushtetarët? Ta thërrasim Guardia di Finanza, policinë financiare italiane. E përse ka Kosova polici dhe hetuesi?

Vdiq në rrethana ende të paqarta drejtori i Agjencisë së Privatizimeve D. Asanaj (disa thonë “u vetëvra”, të tjerët “e vranë”) dhe për të ndriçuar këtë rast u kërkua ndihmë nga FBI. E përse ka Kosova polici dhe hetuesi?

Vdiq ndërsa ishte në duar të shtetit (në burg) aktivisti i VV-së A. Dehari. Versionit zyrtar se ai vrau veten pakkush i beson. Rasti ka mbetur i pandriçuar. Në hetime është kyçur një institut zviceran. Edhe në këtë rast sistemi policor, hetimor dhe gjyqësor i Kosovës është treguar i paaftë.

Brenda pak muajsh në afërsi të Prishtinës dhe në periferi të Pejës u vranë dy persona. Për këtë të Prishtinës familja tha se ishte kontaktuar nga Gjykata Speciale si dëshmitar i mundshëm. Rasti i Pejës po mbetet tërësisht enigmatik, madje viktima është varrosur pa arritur t’i bëhet analiza e ADN-së. Viktima ka qenë pjesëtar i hershëm i UÇK-së dhe potencialisht njeri me informata. Ku janë institucionet e Kosovës që nuk arrijnë të ndriçojnë këto raste?

Lexo edhe :   Kombëtarja e Edi Rejës, në tranzicion pozitiv

Kurrë nuk u sqarua se si ndodhi të vidhet Dhoma e Dëshmive e Policisë së Kosovës.

Kurrë nuk u sqaruan dhjetëra vrasje, mes tyre kryearkitekti i Prishtinës, kryetarë komunash, publicistë, aktivistë politikë. Nesër, 23 nëntor, është përvjetori i vrasjes së Xhemail Mustafës. Do të kujtohet në mënyrë rutinore (fatkeqësisht) dhe policia, hetuesia e gjyqësia do të heshtin, siç kanë heshtur nga 23 nëntori i vitit 2000.

Pastaj ka njerëz që habiten që bashkësia ndërkombëtare nuk po e përqafon më Kosovën si dikur. Një shoqëri që 20 vjet flet për vrasje politike dhe nuk e sqaron gati asnjë, nuk duhet të befasohet që trajtohet me përçmim nga protektorët e saj.

Lexo edhe :   Kakërdhitë e Zagorisë, bariu i Skraparit dhe elita e gomerëve të Shqipërisë

 

 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Kërkoi tepsi e timon”, Maliqi: Rama është çmendur nga braktisja e socialistëve

Deputeti Lefter Maliqi ka lëshuar një lum akuzash ndaj kryeministrit Rama, ndërsa citon se do të dalë i humbur në zgjedhjet e 25 prillit. Me...

Balla dhe 17 deputetë kërkesë Ruçit: Komision për raportin e Dick Marty-t

Prej javësh, mazhoranca ka hedhur akuza në drejtim të kryedemokratit Basha, në lidhje me rolin tij në hetimet ndaj UÇK-së. Nga ana tjetër, kreu...

E qëlloi me shuplakë në mes të emisionit, Ana rikthehet në “Për’puthen”

Në puntatën e djeshme në “Për’puthen” është rikthyer Ana. Ajo u fut kur po regjistrohej emisioni, ndërsa shpjegoi arsyen e largimit të saj. Bukuroshja...

Shqiptarët shpenzuan rreth 210 milionë euro më pak gjatë karantinës

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar...

Marrja e tamponit, Rama publikon videon dhe jep mesazhin e fortë (VIDEO)

Rama është marrë edhe ditën e sotme me pandeminë në Shqipëri. Ai e ka nisur ditën me një falenderim të veçantë për bluzat e...