E diel, 28 Nëntor, 2021
13.5 C
Tirana

Kosova bojkoton “Open Balkan”, Rama: S’do presim sa t’u mbushet mendja

Nga Beogradi, kreu i qeverisë Edi Rama theksoi se “Ballkani i Hapur” është i hapur, gjithëpërfshirës dhe i të gjithëve. Ai nënvizoi se nisma për “Ballkanin e Hapur” do të vazhdojë të implementohet, pavarësisht se tre nga vendet e rajonit nuk i janë bashkuar. Kryeministri tha se refuzimi i Kosovës, Malit të Zi dhe Bosnjës vjen “për arsye të mos arsyes”.

“Ballkani i Hapur nuk është për tre vende, është për gjashtë vende, dhe ndryshe nga procesi i Berlinit nuk merret dot peng nga asnjë vend.

Nuk jemi te detyruar që të bëjmë konsensus, sikur jemi një karikaturë e Këshillit Europian. Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut nuk do të presin që të binden të tjerët. I kam dëgjuar arsyet e Malit të Zi, Kosovës dhe Bosnjës, por më duken “arsye të mos arsyes”.

Ju thatë se kjo duket sikur është për interesat ekonomike të këtyre vende, po sigurisht që për këtë jam unë këtu, për Shqipërinë, për çfarë të vij tjetër?!

Në dhjetor kur ne të bëjmë takimin, dhe kur ti dorëzojmë sipërmarrësve që takuam sot, dhe kur t’i përfshijmë kompanitë që kanë lidhje tregtare në një kanal jeshil, po ju them mos u habisni që kompanitë nga Bosnja, Kosova, do vijnë të përfshihen para se të vijnë qeveritë e tyre.

Mos u çudisni se kjo nuk është tekë, apo vizion haluçinant i imi apo Vuçiç, po kërkesë ulëritëse”, tha kreu i qeverisë shqiptare.

Në muajin shtator, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se nuk janë pro “Open Balkan”.

“Nuk di për çfarë konspiracion po flisni… Procesi i Berlinit është i nevojshëm edhe i mjaftueshëm për rrugëtimin evropian. Ballkani jo vetëm nuk është tre shtete, por nuk është as gjashtë shtete”, u shpreh Kurti.

Lexo edhe :   Masakrimi i masakrës
Lexo edhe :   Masakrimi i masakrës

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pohoi se dallimi kryesor mes Procesit të Berlinit dhe nismës “Ballkani i Hapur”, është mungesa e Bashkimit Evropian.

“Për raporte normale në Ballkan, nuk duhet të ndryshojë Kosova, por Serbia. Bëjnë gabim ata që ndërtojnë trysni mbi Kosovën. Serbia të ndryshojë Kushtetutën”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Masakrimi i masakrës

Nga: Luçiano Boçi  Kur ndodh një krim, gjëja kryesore që bëjnë autorët është djegia e mjeteve me të cilat kryhet krimi. Pra asgjësohet vetë krimi....

I ndaloi keçapin lojtarëve, kompania nuk ia përton Antonio Kontes

Emërimi i Antonio Kontes në krye të Totenhemit, solli ndryshime në klub. Tekniku i dha një vemendje të veçantë ushqimeve që konsumonin lojtarët, të...

FORMULA 1/ Presidenti ‘tradhton’ Shumakerin: S’është më i miri i historisë

Presidenti i FIA-s i ka befasuar të gjithë, duke mos e kurorëzuar si më të mirin ish-pilotin e tij në kohën e Ferrarit. Zhan...

Skandali me pagesat e UEFA-s, FSHF publikon “provat” e gabuara

Federata Shqiptare e Futbollit ka dalë sot me një tjetër qëndrim zyrtar rreth çështjes së skandalit të shpërndarjes së fondeve të UEFA-s, në mënyrë...

Kreu zbulime që e revolucionarizuan shkencën: Kush ishte Galileo Galilei

Në cilësinë e ”babait” themelues në fushën e fizikës dhe astronomisë, Galileo Galilei është i njohur për kontribute të panumërta në shkencë. Mendimtari italian,...