E shtunë, 21 Nëntor, 2020
13 C
Tirana

“Korrupsioni është një problem i madh”, Yuri Kim: SPAK është shpresa jonë, presim më shumë rezultate

Më të lexuarat

KUJDES/ Pamje të rënda: Morgu përtej kapacitetit, trupat lihen përtokë

KUJDES! PAMJE TË RËNDA! Syri.net ka publikuar foto ekskluzive të siguruara nga brenda Morgu i Tiranës, ku trupat e viktimave nga Covid-19 janë vendosur në...

Ky është qyteti që nuk do e shohë dritën e diellit për 2 muaj

Një qytet në Alaska, i ka thënë ''lamtumirë'' dritës së diellit për dy muajt e ardhshëm. Dielli u ngrit dhe perëndoi në Utqiagvik, Alaska, i...

Vdekja e Sokol Olldashit/Dyshimet që mbeten edhe 7 vite më pas

Sokol Olldashi, një nga ministrat kryesorë të Partisë Demokratike, vdiq mbrëmjen e 20 nëntorit 2013 në një aksident rrugor në aksin Tiranë-Elbasan. Prokuroria e Tiranës...

Basha publikon dokumentin: Në morg, 923 të vdekur nga Covid por u raportuan 509

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka thënë se vdekjet e shkaktuara nga Covid-19 në Shqipëri nuk janë raportuar me vërtetësi. Basha tha se në...

Drejt kaosit: Mbi 800 raste të reja me Covid, 15 viktima

Shqipëria regjistron një tjetër rekord sa i takon të rasteve të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit. Ministria e Shëndetësisë informon se 836...

Avokatit të Trump-it i del boja e flokëve gjatë fjalimit (FOTO)

Dje presidenti i zgjedhur amerikan Joe Biden sulmoi Donald Trump, për mos pranimin e humbjes së zgjedhjeve të 3 nëntorit, dhe për bllokimin e...

Një tjetër lajm i hidhur/ Aktori i njohur shqiptar humb betejën me virusin

Koronavirusi nuk kursen askënd! Një tjetër humbje e madhe për artin shqiptar, pasi nuk e ka fituar dot betejën me koronavirusin aktori fierak Fatmir...

Shqiptarit i zënë pritë në Spanjë, ekzekutohet me 6 plumba (Emri)

Një shtetas shqiptar ka mbetur i vrarë pasi ra pre e një atentati. Shqiptari i njohur si Trisas mbeti i vdekur pasi ndaj tij u...

‘Janë fshehur gjysma e viktimave nga COVID-i’, paralajmërimi i Ramës për nesër

Kryeministri Rama ka reaguar sot në lidhje me akuzat e parashtruara një ditë më parë nga kryedemokrati Basha, se janë fshehur gjysma e viktimave...

7 vjet nga humbja e Sokol Olldashit, ja çfarë bën Astrit Patozi (VIDEO)

Ish-numri dy i Partisë Demokratike, tashmë kryetari i partisë Bindja Demokratike, Astrit Patozi, ka rikujtuar kolegun e mikun e tij të ndjerë Sokol Olldashi....

Ambasadorja Yuri Kim ka deklaruar se SHBA pret më shumë rezultate në luftën ndaj korrupsionit në Shqipëri. Në fjalën e mbajtur në konferencën e nivelit të lartë anti-korrupsion, ambasadorja Kim tha se korrupsioni është një mal i madh, që kërkon një mobilizim të madh për të arritur rezultate të larta.

Këto pengesa, u shpreh Kim, përfshijnë zyrtarë të korruptuar, një sektor drejtësie të kapur nga interesa politike. Ambasadorja amerikane shtoi më tej se Reforma në Drejtësi po tregon rezultate, dhe nëse Shqipëria vazhdon në këtë rrugë, do të ketë fitore në vazhdim.

“Kur shikoj Reformën në Drejtësi në Shqipëri, është një çështje që ka të bëjë me të vendosurit një këmbë pas tjetrës. Në një kohë historike, në një mal që është po aq i thepisur sa mund të jetë.

Sikurse Luigji dhe të tjerë e kanë thënë që korrupsioni është një problem i madh, është një mal problemesh në Shqipëri, por hap pas hapi ne jemi duke bërë përparim. Ekzistojnë pengesa serioze për të arritur qeverinë e mirë, që populli shqiptar e meriton.

Këto pengesa përfshijnë zyrtarë të korruptuar, një sektor drejtësie të kapur nga interesa politike, gazetarë të bërë palë ose janë kërcënuar për raportimet që bëjnë.

SHBA është e përkushtuar për një të ardhme të begatë të Shqipërisë. Ne kemi nevojë për një aleat që është në gjendje të bëjë pjesën e saj. Një nga mënyrat për të rrënjosur optimizmin është të punosh në emër të qytetarëve, dhe jo në emër të interesave të ngushta.

Lexo edhe :   Mitsotakis: Ndarja e detit me Turqinë, të bëhet si me Shqipërinë

Qytetarët kanë nevojë që paratë e tyre të investohen për përmirësimin e jetës së tyre. Të gjitha qeveritë vuajnë nga një nivel korrupsioni. Qeveritë mund të dënojnë ata që bëjnë korrupsion, mund të dënojnë ata që përdorin postin publik për të pasuruar veten apo partitë e tyre.

Lexo edhe :   Shqipëri-Bjellorusi, publikohet formacioni i Kombëtares

Policia, prokurorët dhe gjyqtarët e pavarur janë thelbësorë për një qeverisje të mirë. Do të ketë gjithmonë aktorë të këqinj, por qeveritë duhet t’i dënojnë. Duhet treguar që qeveria është në krahun e njerëzve.

Shqipëria ka filluar në këtë rrugë hap pas hapi, dhe Reforma në Drejtësi po tregon rezultate. Greco tregoi përparim. Kjo nuk është deklaratë fitore. Nëse Shqipëria vazhdon në këtë rrugë, do të ketë fitore në vazhdim. Ambasada e ka bërë plotësimin e SPAK një prioritet. Mbetemi të përfshirë duke ofruar trajnime. Ne presim të shohim më shumë rezultate, të cilat janë të nevojshme për ju dhe të ardhmen tuaj. Jemi krenarë që jemi krah jush”.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shkencëtarët sfidojnë natyrën, prodhojnë diamante në temperaturën e mjedisit

Një ekip ndërkombëtar shkencëtarësh, ka sfiduar natyrën duke prodhuar diamantë brenda disa minutash në një laborator në temperaturën e dhomës, një proces që normalisht...

Vuçiç kërkon leje për të vizituar Kosovën, Ministria e Jashtme nuk e lejon

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, ka dërguar një kërkesë në institucionet qeverisëse së Kosovës, për të kryer një vizitë së bashku me kreun e...

Prej ditësh në Infektiv, Covid-19 i merr jetën ish-futbollistit të njohur

Ish-futbollisti i njohur lezhjan Nikolin Lorenci, ka ndërruar jetë si pasojë e Covid-19. Ai ka qenë prej disa ditësh i shtruar në Spitalin Infektiv...

Xhelozi në “Përputhen”, Ana braktis studion pasi i jep një shuplakë Fatjonit

Puntatën e djeshme në “Përputhen”, janë shkaktuar debate të forta, e po kështu nuk kanë munguar as skenat e zhelozisë. Dje është shkaktuar një...

Të vdekurit imagjinar nga Covidi, nuk e fshehin dot kasetën e Krushës

Nga: Alfred Peza Pandemia globale megjithëse është një nga katastrofat më të rënda shëndetësore të 100 viteve të fundit, është e pafuqishme për të mbuluar...